5 důvodů, proč si koupit myčku nádobí

5 důvodů, proč si koupit myčku nádobí

Myčka nádobí je úžasný spotřebič, který by měl být v každé domácnosti bez ohledu na její velikost. Šetří čas a čistotu v kuchyni díky menšímu počtu špinavého nebo sušícího se nádobí vedle dřezu. Proč se vyplatí do takového přístroje investovat? Stojí to za to? Zveme vás k přečtení.

Důvody pro koupi myčky nádobí

První myčku nádobí vynalezl již v roce 1924 britský inženýr William Howard Livens. Vzhled těchto spotřebičů se od té doby hodně změnil, ale jejich podstata zůstává stejná – mají šetřit čas a zároveň zvyšovat čistotu a hygienu v domácnosti.

Myčky nádobí mají řadu výhod, ale mezi ty nejdůležitější patří:

  1. úspora času
  2. snížení spotřeby vody
  3. finanční úspory
  4. lepší kvalita praní
  5. zdravá a nevysušená pokožka rukou
Vyplatí se koupit myčku nádobí?

Úspora času s myčkou nádobí

Jakmile si myčku zakoupíte, nejdůležitější výhodou, které si všimnete hned v prvních dnech jejího používání, je jednoznačná úspora času. Po zakoupení myčky nádobí už nemusíte stát a ručně umývat hromady nádobí po obědě, snídani nebo večeři. Stačí, když špinavé nádobí očistíte od zbytků jídla, vložíte do myčky a zapnete příslušný program. Myčka nádobí myje sama a vám zbývá pouze vyjmout již umyté nádobí z myčky.

Myčka nádobí znamená nižší spotřebu vody

Ano! Navzdory tomu, co si možná myslíte, každá myčka nádobí, dokonce i ta, která spotřebuje nejvíce vody ze všech dnes dostupných modelů, spotřebuje méně vody. Je to proto, že ruční mytí nádobí nám trvá dlouho a množství spotřebované vody je podstatně vyšší než u myček nádobí během celého mycího cyklu.

Myčky nádobí spotřebují během jednoho mycího cyklu v průměru asi 10 litrů vody, zatímco při ručním mytí stejného množství nádobí se spotřebuje asi 80 litrů – 40 litrů studené vody na oplachování a 40 litrů horké vody na mytí.

Co stojí za to vědět o myčkách nádobí?

Myčka nádobí a úspora peněz

Tento bod přímo souvisí s výše uvedeným bodem, tj. s úsporou vody. Během jednoho praní se ušetří až 70 litrů, což je poměrně hodně. K nižším nákladům při mytí v myčce je třeba přidat mycí prostředky, oplachovací prostředek a sůl do myčky, která změkčuje vodu.

Při ručním mytí musíte kromě výše zmíněné vody přidat také prostředek na mytí nádobí, houbičky, utěrky, ručníky a papírové utěrky.

Efektivita nákladů na myčku – voda, elektřina a mycí prostředky

V níže uvedené tabulce jsme předpokládali přibližně 200 mycích cyklů myčky. Pro zjednodušení jsme předpokládali, že jich ručně umyjeme tolik, kolik bychom jich umyli v myčce. Hodnoty jsme zprůměrovali a uvedli je na roční bázi.

Záměrně jsme vynechali hodnoty ceny elektřiny – je velmi obtížné spočítat, kolik elektřiny se spotřebuje při běžném mytí, kolik světel je v danou dobu zapnuto a nejsou v tu dobu zapnuty “zábavní” prvky, jako je rádio nebo televize.

Typ praníRuční praníMytí v myčce nádobí
Spotřeba vody pro 1 cyklus myčkypřibližně. 80 litrů – cca 4 CZKpřibližně. 10 litrů – cca 0,5 CZK
Spotřeba vody pro 200 cyklůpřibližně. 16 m³ – 830 CZKpřibližně. 2 m³ – 104 CZK
Čisticí prostředkyprostředek na mytí nádobí – cca 280 CZKtablety do myčky – cca 622 CZK oplachovací prostředek – cca 233 CZK sůl do myčky (množství závisí na tvrdosti vody) – cca 155 CZK
Další produktyutěrky, ručníky, papírové utěrky, houbičky, drátěnky – cca 1036 CZK
Celkem za rokpřibližně. 2144 CZKpřibližně. 1114 CZK

Jedná se pouze o přibližné výpočty, které závisí na tom, jak ručně myjete nádobí, kolik dezinfekčního prostředku dávkujete, jak tvrdá je voda atd. Na první pohled však vidíte, že se myčka vyplatí.

Lepší kvalita praní

Myčka nádobí myje nádobí při vysokých teplotách. Vysoká teplota při mytí ničí bakterie a alergeny, takže mytí nádobí je hygieničtější.

Kromě toho myčka provádí celý proces mytí a sušení v relativně uzavřeném jediném prostoru, takže nádobí, které z myčky vyndáte, je čisté a lesklé.

Kromě toho se myčka díky vysoké teplotě účinněji zbaví odolných a zaschlých nečistot a drhnutí nádobí drátěnkami a drsnými houbičkami již nebude obtěžující.

Vyplatí se mít doma myčku nádobí?

Zdravá a nevysušená pokožka rukou

K účinnému mytí nádobí je třeba používat mycí prostředky. Při ručním mytí přicházejí ruce do největšího kontaktu s prostředkem na mytí nádobí a dalšími čisticími prostředky. Častý kontakt s těmito produkty způsobuje vysušení a poškození pokožky.

V myčce nádobí je kontakt pokožky s mycími prostředky prakticky nulový a rozhodně se sníží. Pokožka má čas na regeneraci, nevysušuje se a je zdravější.

5 důvodů, proč si koupit myčku nádobí

Myčka nádobí má mnoho výhod, z nichž nejdůležitější jsou ty výše uvedené. S myčkou nádobí ušetříte spoustu času, peněz a zvýšíte čistotu a hygienu své kuchyně. Pokud stále přemýšlíte o koupi myčky – rozhodně vám mohu doporučit!

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada