Co dělat, když pračka zašpiní vaše oblečení?

Co dělat, když pračka zašpiní vaše oblečení?

Když vyndáme oblečení z pračky, očekáváme, že bude čisté a voňavé. Bohužel se často stává, že se na nich objeví skvrny, které tam dříve nebyly. Na blůzách jsou pak patrné tmavé, šedé nebo rezavé skvrny. Důležité je, že to nemusí být vždy způsobeno závadou na stroji. Proč pračka špiní oblečení? Důvodů může být několik, některé z nich můžeme odstranit sami, aniž bychom museli využít služeb odborníka.

Proč se pračka špiní?

Pokud naše pračka znečistí prádlo, je nezbytné, abychom se dostali ke zdroji problému. Mohlo by to být:

  • Nečistoty – vyskytují se zejména za gumovou částí zvanou příruba. Tento prostor vytváří ideální podmínky pro růst bakterií, proto je třeba jej pravidelně čistit. Jejich velké množství může vést ke změně barvy oblečení.
  • Příliš mnoho pracího prášku – skvrny na oblečení mohou být také důsledkem přidání příliš velkého množství pracího prášku. Pračka pak není schopna účinně vypláchnout prací prostředek z dávkovače, což má za následek nevzhledné skvrny na oblečení.
  • Špinavý dávkovač – přetrvávající prášek v dávkovači může způsobit nepříjemný zápach, znečištění nebo hnilobu oblečení. Proto je důležité ji pravidelně čistit.
  • Příliš mnoho prádla v pračce – pokud je v pračce příliš mnoho prádla, pračka ho nedokáže vyprat.
  • Ucpaný filtr – filtr chrání vypouštěcí čerpadlo před ucpáním. Zde se hromadí prach, drobky a předměty z kapes. Pokud se ucpe, může vydávat nepříjemný zápach a může dokonce vést k vytopení koupelny.
  • Vodní kámen v bubnu – pračka zanechává na oblečení skvrny nejen kvůli nečistotám usazeným v bubnu, ale také kvůli vodnímu kameni.
proč pračka špiní oblečení

Proč pračka barví oblečení do šeda?

Šedé skvrny naoblečení po praní jsou často dů sledkem nesprávného používání pračky. Mohou se na věcech objevit v důsledku špatně zvoleného programu pračky, příliš nízké teploty praní, nesprávné doby pracího cyklu nebo přílišného množství změkčovadla. Při řešení těchto typů skvrn nezapomeňte upravit množství změkčovadla podle typu vody a množství znečištěného oblečení

Proč pračka zabarvuje oblečení do rezava?

Příčinou tohoto typu skvrn na předmětech je rez. Hromadí se v bubnu spotřebiče, což zhoršuje jeho vzhled, ale také ztěžuje čištění zařízení. Pokud vaše pračka znečišťuje vaše oblečení rzí, musíme se podívat na její vnitřek. Rez a vodní kámen na součástech stroje jsou důsledkem nesprávné péče. Proto je vhodné pamatovat na prevenci a používat speciální odvápňovací a antikorozní prostředky.

proč pračka dělá skvrny na oblečení

Pračka se zašpiní – jak si s tím poradit?

Co mám dělat, když mi pračka zašpiní oblečení? Pokud pračka znečišťuje vaše oblečení, je dobré nastavit pračku na praní bez oblečení, aby voda mohla vyčistit buben. Stačí do dávkovače přidat balíček jedlé sody a kyseliny citronové nebo 3 lžíce octa. Poté nastavte teplotu na 90 stupňů. Důležité je vypnout otáčení.

U spotřebičů s funkcí samočištění tuto možnost samozřejmě jednoduše vyberte. Nezapomeňte filtr důkladně vyčistit. Nachází se v přední části pračky, dole za malou klapkou. Předtím pračku vypněte z elektrické sítě. Poté položte misku nebo utěrku a odšroubujte zátku. Vyjměte filtr a důkladně jej umyjte v horké vodě s přípravkem na mytí nádobí. Poté vložte filtr do mísy a zalijte jej vroucí vodou s octem.

jak vyčistit pračku, která znečišťuje oblečení

Vyčistíme také komoru, ve které je umístěn, poté jej vysušíme a nasadíme zpět. Pokud je na bubnu viditelná rez, použijeme odstraňovač rzi. Příruba pračky se také důkladně vyčistí a v případě potřeby se vymění těsnění ložisek osy bubnu. Pokud jsou opotřebované, pračka na oblečení rozmazává mastnotu.

Pračka zanechává skvrny na oblečení – jak tomu zabránit?

Při praní nesmíme zapomenout vždy zvolit správný program. Tímto způsobem se oblečení nepoškodí a bude vždy svěží a čisté. Navíc se tímto způsobem můžeme o stroj starat. Důležité je, že vnitřek pračky musí po každém praní vyschnout, proto nechte dvířka otevřená.

co dělat, když pračka zašpiní vaše oblečení?

Dávkovač i příruba spotřebiče se musí pravidelně čistit. Důležité je také čas od času zkontrolovat stav těsnění pračky. Doporučuje se také používat speciální přípravky proti usazování vodního kamene, aby se zabránilo usazování vodního kamene v bubnu. Pračka by se měla čistit jednou za 2 měsíce prázdným praním s jedlou sodou a octem nebo kyselinou citronovou.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada