Jak odvápnit myčku nádobí? Jak odvápnit myčku nádobí?

Jak odvápnit myčku nádobí? Jak odvápnit myčku nádobí?

Odstraňování vodního kamene z myčky nádobí je nezbytné pro zajištění jejího správného provozu a předcházení poruchám způsobeným usazováním vodního kamene v jejích součástech. V tomto článku uvádíme několik způsobů odstraňování vodního kamene z myčky, ať už pomocí specializovaných prostředků, nebo domácích metod.

Jaké jsou příznaky toho, že je třeba myčku nádobí odvápnit?

Vodní kámen v myčce nádobí je způsoben především tvrdostí vody, která obsahuje jemné částečky uhličitanu hořečnatého a uhličitanu vápenatého. Tyto látky pocházejí z hornin a nejsou zdraví nebezpečné, ale mohou být škodlivé pro domácí spotřebiče, jako jsou myčky, varné konvice a pračky. Vodní kámen se usazuje v součástech myčky nádobí, což může vést k poruchám a snížení účinnosti spotřebiče.

Mezi příznaky, které naznačují, že je třeba myčku nádobí odvápnit, patří:

 • Špatně umyté nebo zapáchající nádobí
 • Hlučný chod
 • Zvýšená spotřeba energie
 • Příliš rychlé ukončení programu (ucpané senzory)

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, je dobré provést proces odvápnění myčky, abyste zajistili její správnou funkci a prodloužili životnost spotřebiče.

odvápňovač do myčky nádobí, jak používat

Odvápnění myčky nádobí pomocí specializovaných přípravků

Abyste zabránili vzniku vodního kamene v myčce, je vhodné věnovat pozornost tvrdosti vody a používat sůl do myčky, která změkčuje vodu tím, že přitahuje částice hořčíku a vápníku. Tím zabrání ulpívání těchto látek na nádobí a součástech myčky. Kromě toho lze použít oplachovací prostředek, který rovněž chrání před usazováním vodního kamene. Každé dva až tři měsíce je vhodné myčku odvápnit – k tomu lze použít speciální mycí prostředky:

 1. Na trhu jsou k dispozici různé druhy prostředkůna odstraňování vodního kamene z myček nádobí, které lze zakoupit v domácích drogeriích. Příkladem takových výrobků je Lime Clean 1 l nebo Dr. Beckmann Odstraňovač vodního kamene pro pračky a myčky nádobí 2×50 g. Způsob použití odvápňovače závisí na konkrétním výrobku, ale obvykle spočívá v nalití příslušného množství do myčky a spuštění mycího cyklu.
 2. Sůl do myčky nádobí: Odborníci společnosti Bosch doporučují používat speciální sůl do myčky nádobí, která minimalizuje usazování vodního kamene v myčce.

Zkontrolujte: Proč vaše myčka neumývá nádobí?

Jak doma odvápnit myčku?

Mezi vybrané domácí prostředky na odstranění vodního kamene z myčky patří použití octa a jedlé sody. Nezapomeňte, že pravidelné odstraňování vodního kamene z myčky nádobí je důležité pro její správnou funkci a prodloužení životnosti spotřebiče.

Jak odstranit vodní kámen z myčky nádobí pomocí octa?

Vyprázdněte myčku a poté nalijte na dno spotřebiče sklenici octa. Kromě toho můžete druhou sklenici octa umístit do horního koše myčky. Octový roztok můžete použít také k ručnímu čištění stěn a košů myčky. Poté zavřete dvířka myčky a spusťte mycí program při teplotě nad 60 stupňů Celsia.

Odvápnění myčky pomocí jedlé sody

Do zásobníku na tablety do myčky nasypte několik lžiček jedlé sody. Můžete také smíchat jedlou sodu s kyselinou citronovou a směs nalít do místa, kam jste vložili tabletu. Poté na dno myčky nalijte sklenici octa. Zavřete dvířka spotřebiče a spusťte myčku na nejvyšší teplotní program.

jak doma odstranit vodní kámen z myčky nádobí

Jak často mám odvápňovat myčku nádobí pomocí domácích metod?

Jak často byste měli myčku nádobí odvápňovatpomocí domácích metod, závisí na tom, jak často ji používáte. U domácích myček nádobí se doporučuje provádět odvápnění každé 2-3 měsíce. Pravidelné odvápňování myčky nádobí je důležité pro její správnou funkci a prodloužení životnosti spotřebiče. Nezapomínejte také na pravidelné čištění myčky, abyste ve spotřebiči zachovali hygienické podmínky.

Zkontrolujte, zda je myčka nádobí v pořádku: Kam dávat sůl do myčky nádobí?

Jaké jsou důsledky neodstraňování vodního kamene z myčky?

Důsledky neodvápnění myčky nádobí mohou zahrnovat:

 • Špatně umyté nebo zapáchající nádobí
 • Hlučný chod myčky
 • Zvýšená spotřeba energie
 • Kratší životnost spotřebiče
 • Možnost poruchy
 • Nehospodárnost
 • Ucpané senzory, což může vést k příliš rychlému ukončení programu
jak odstranit vodní kámen z myčky octem

Tipy pro udržování myčky nádobí v čistotě

Kromě pravidelného odstraňování vodního kamene z myčky nádobí se vyplatí dbát na její pravidelné čištění. Jednou měsíčně je vhodné myčku vyčistit speciálními tabletami nebo tekutinami, které se vkládají do koše na příbory, a spustit mycí program při teplotě nad 60 stupňů Celsia. Čistící prostředky do myčky odstraní zbytky jídla a vodní kámen a zajistí, že ve spotřebiči budou zachovány hygienické podmínky.

Je také vhodné pamatovat na pravidelné odstraňování zbytků potravin z myčky, abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu a neumytému nádobí

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada