Jak pověsit záclony a na co je pověsit?

Jak pověsit záclony a na co je pověsit?

Záclony se staly jakousi nedílnou součástí každého interiéru. Ať už v obývacím pokoji, kuchyni nebo jen v ložnici, když na oknech visí kus látky, která obyvatele odděluje od zvědavých pohledů nebo dokonce od horkých slunečních paprsků, cítí se pohodlněji. Otázkou však je, jak záclony správně pověsit? Kde začít? A která řešení budou nejlépe fungovat ve vašich čtyřech rozích?

Proč je důležité vědět, jak zavěsit záclony?

Jak již bylo zmíněno v úvodu, závěsy mají řadu pozitivních vlastností, díky kterým si bez nich lze interiér jen těžko představit. Především poskytují určitou míru soukromí, kterou čas od času potřebuje asi každý. Důležitější však je, že jejich hlavním účelem je stát se ozdobou celé místnosti. Správně zavěšené závěsy upoutají pozornost svým elegantním vzhledem a dokonale doplní výzdobu místnosti. Někdy mu dokonce mohou dát úplně jiný charakter!

Kam pověsit záclony?

Způsobů zavěšení závěsů je celá řada. Než se však do celého procesu pustíte, je dobré vědět, na co vlastně můžete takovou dekoraci zavěsit. Nejběžnějším způsobem je zavěšení závěsů:

  • záclonová kolejnice,
  • stropní dráha.

V této souvislosti je třeba připomenout dva poměrně důležité prvky, které by mohly celý proces ztížit nebo dokonce znemožnit, pokud by nebyly předem zohledněny. Před nákupem nebo výběrem nového závěsu je důležité si uvědomit, že by měl být o něco delší než samotná záclonová kolejnice. Zvláště pokud si majitel domu potrpí na jemný, zvrásněný efekt závěsné látky.

jak zavěsit záclony

Za druhé, pokud má dům místo záclonové kolejnice modernější řešení – výše zmíněné stropní kolejnice – je důležité si uvědomit, že ne každý typ záclony lze na ně zavěsit. To lze provést pouze u těch, které mají všitou řasicí pásku.

Nejoblíbenější způsoby zavěšení záclon

Nyní, když víte, jaké prvky je třeba mít na paměti při nákupu záclony, můžete přejít k dalšímu kroku. Když dojde na závěrečnou část úkolu, ukáže se, že s ní má mnoho lidí problém. Ptají se sami sebe: jak mám pověsit záclony nebo jaké jsou nejlepší způsoby, jak to udělat?

Vyniká několik metod. Zde jsou jejich příklady:

  • zavěšení závěsů na pásku,
  • zavěšení záclon na háčky nebo háčky,
  • zavěšení závěsů na průchodky nebo šle.

Která z těchto metod je však nejjednodušší a která přináší nejlepší výsledky? Přesvědčte se sami.

Závěsy s průchodkami

Dřevěné nebo kovové kroužky v horní části závěsu, tzv. průchodky, celý proces značně usnadňují. Na rozdíl od staromódních držáků nemusíte sami měřit délku průchodek, protože tuto část práce již provedli výrobci. Jak se zavěšují záclony na průchodky? Je to hračka. Stačí jen zaháknout všechny kroužky na záclonové tyči a pak záclonu natáhnout po celé její délce. Netrvá to déle než doslova pár minut!

na co pověsit záclony

Zavěšení záclon na pásku

V dnešní době jsou stále častějším a zároveň pohodlnějším řešením tzv. systémové pásky. Jedná se o části látky všité do záclony, které umožňují nejen efektivní zavěšení záclony přes okno, ale také dekorativní, zvlněné umístění záclony. Efekt je skutečně obdivuhodný a nevyžaduje mnoho úsilí. Pokud se však rozhodnete zavěsit záclony na pásku, nezapomeňte, že šířka samotné záclony by měla být alespoň dvakrát tak široká, než je šířka všité řasicí pásky.

Zavěšení záclon pomocí háčků

Jedná se o starou metodu, která rozhodně patří k těm namáhavějším. Je to proto, že osoba, která ho zavěšuje, musí dlouho stát s rukama nahoře, což namáhá svaly a způsobuje celkovou únavu. Zejména proto, že někdy je třeba činnost několikrát opakovat, aby bylo dosaženo uspokojivého výsledku.

jak zavěsit záclony na žáby

Přesto stále není nouze o zastánce, kteří se vědomě rozhodli pověsit záclony na háčky. Samotný proces není ani tak obtížný, jako spíše únavný. Aby byl konečný výsledek příjemný, někteří volí ozdobné háčky se sponami, které jsou vyrobeny tak, aby připomínaly například krystaly. Tyto háčky umožňují také různé styly zavěšení záclon. Mohou být zvrásněné i zcela rovné. To ocení zejména ti, kteří jsou nenároční a oceňují bezproblémová řešení.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada