Jak prát a žehlit plisovanou sukni a šaty?

Jak prát a žehlit plisovanou sukni a šaty?

Plisované sukně a šaty jsou ženské a stylové kousky šatníku. Vypadají nápadně a opticky prodlužují postavu. Aby si zachovaly svůj ideální tvar a vzhled, je třeba o ně dobře pečovat. Jak prát a žehlit plisované sukně?

Jak prát plisovanou sukni?

Před praním zkontrolujte štítek na sukni. Najdete na něm všechna doporučení, jak o oděv pečovat. Způsob praní závisí především na typu tkaniny. Plisovaná hedvábná sukně se může snadno poškodit, proto musí být pračka velmi opatrná. Nejbezpečnějším způsobem praní plisovaných oděvů je použití teplé, ale ne horké vody. Přílišným zahříváním by se mohla změnit struktura plisé

jak prát plisovanou sukni

Plisovaná sukně – jak ji nejlépe vyprat?

Plisované sukně a šaty jsou obvykle vyrobeny z jemných materiálů. Proto je důležité vybrat správné mycí prostředky, které jim neublíží. Dobrou volbou jsou zejména mycí kapsle, které jsou účinné a bezpečné. Důležité je také omezit chemické látky, které by mohly poškodit jemnou tkaninu.

Jak prát plisované šaty a sukně – na co bych měla pamatovat?

 • oděvy se záhyby by se měly prát ručně nebo v pračce v jemném režimu (záhyby se mohou poškodit příliš vysokou teplotou a příliš rychlým otáčením),
 • při praní plisovaných tkanin nedávejte do pračky jiné oblečení (těžké tkaniny vedou k dalšímu pomačkání záhybů),
 • oděvy se záhyby se musí zavěsit, aby odkapávaly, nikdy se nesmí vystřihnout,
 • skládané šaty nebo sukně nejsou vhodné pro sušení v bubnové sušičce nebo odstřeďování,
 • sušení by mělo probíhat v zavěšené poloze mimo radiátor.
jak prát plisované šaty

Je důležité, abyste se před praním vždy podívali na štítek. Pokud je na šatech nebo plisované sukni na štítku uvedeno, že se mohou čistit pouze v čistírně, měla by se uživatelka zdržet vlastního čištění.

Jak vyžehlit plisovanou sukni?

Důležité je, že žehlení plisované sukně by se mělo provádět, dokud je oděv ještě mírně vlhký. Nevysušená tkanina urychluje proces a odstraňuje záhyby. Pokud látka již stačila uschnout, nepokropte ji vodou, protože by se při žehlení vytvořily nepěkné skvrny. Pokud jsou plisované šaty zcela suché, můžete je při koupeli v koupelně vyvěsit, aby pára látku zvlhčila. Jak vyžehlit plisovanou sukni?

 1. Šaty nebo sukni nejprve volně položte na desku tak, aby záhyby byly rovnoběžné.
 2. Pak je třeba použít kancelářské sponky o velikosti odpovídající šířce záhybů. Spony musí být kovové, bez plastového obalu, protože ten by se mohl teplem žehličky roztavit.
 3. Přišpendlete záhyby ve spodní části oděvu a v místě, kde záhyby začínají, aby zůstaly ve správné poloze.
 4. Nyní jednoduše vyžehlete každý záhyb shora dolů.
 5. Důležité je nepřejíždět žehličkou po sponách, protože by mohlo dojít k otlakům na látce a poškrábání povrchu stroje.
 6. Po vyžehlení zavěste oděv na ramínko a odstraňte z něj klipy.
jak vyžehlit plisovanou sukni

Jak žehlit plisované šaty a sukně – rychlá metoda

Záhyby lze vyžehlit mnohem rychleji pomocí napařovací žehličky. Oděv nejprve pověste na ramínko. Poté sáhněte po sponách, abyste zajistili správné zarovnání látky bez rizika dalšího pomačkání. Nezapomeňte hedvábnou sukni předem obrátit naruby.

jak vyžehlit plisovanou sukni

V dalším kroku jednoduše přiložte trysku na plisovaný oděv a postupujte shora dolů. Proud horké páry pronikne hluboko do tkaniny, narovná její vlákna a postará se o tvar záhybů. Jedná se o velmi rychlý způsob narovnání plisovaných oděvů. Používání napařovače je bezpečný způsob, jak vrátit oděvům pěkný vzhled a zároveň ušetřit čas.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada