- Napsala Adéla Svobodova
Zdravý spánek je nezbytný, a proto by ho nemělo nic narušovat. Naopak je třeba udělat vše pro to, abyste si dopřáli zasloužený odpočinek. Během spánku dochází k regeneraci celého těla, včetně nervového a oběhového systému a endokrinního systému. Spánek má příznivý vliv na kondici těla a dodává novou energii.
Obsah
Důležitá role lůžkovin
Zlepšení kvality spánku nevyžaduje mnoho obětí. Potřebujete jen klidnou, útulnou místnost bez přístupu k televizi nebo jiným rušivým vlivům. Výběr postele závisí na osobních preferencích, ale důležitá je slušná matrace. Významnou roli zde hraje lůžkoviny, které jsou v nejužším kontaktu s tělem. Proto by se pozornost a promyšlený výběr měly soustředit právě na lůžkoviny. Zatímco tvar matrace a polštáře by měl podléhat určitým standardům, výběr ložního prádla ponechává v tomto ohledu velkou volnost. Nejlepší je samozřejmě zvolit takovou, která je praktická, estetická a zdravá. Při nákupu ložního prádla je třeba vzít v úvahu jeho praní.
Jak prát ložní prádlo?
„Trh s lůžkovinami“ rok od roku rozšiřuje svůj sortiment. Nabídka lůžkovin je stále atraktivnější, ale především je zdraví prospěšná. Proto výběr toho správného závisí výhradně na osobních preferencích. Můžete si vybrat klasickou bavlnu, len, hedvábí, flanel, mikrovlákno, kůru, flanel, satén a dokonce i vlnu. Design lze snadno přizpůsobit interiéru ložnice nebo vlastním potřebám. Důležité, možná dokonce nejdůležitější, je udržovat ji v čistotě. Proto je vhodné zjistit, jak správně prát ložní prádlo. Vezměte prosím na vědomí, že praní lůžkovin z kůry se mírně liší od praní bavlněných lůžkovin.
Při jaké teplotě prát ložní prádlo?
Tato otázka vyvolává mnoho otázek. Na jedné straně je ložní prádlo spojováno s něčím jemným, dokonce intimním. Na druhou stranu je to něco, co vyžaduje mimořádnou hygienu. Není pochyb o tom, že kvalita povlečení, povlaku na přikrývku a povlaku na polštář je velmi důležitá. Měkkost, příjemnost na dotek – to jsou vlastnosti, které si chcete zachovat co nejdéle. Tělo se však potí i během spánku a někdy není čas na rychlou sprchu cestou do postele. Jak to lze sladit a při jaké teplotě je nejlepší prát ložní prádlo?
Praní ložního prádla – na kolik stupňů?
Při nákupu ložního prádla je dobré myslet na to, jak ho vyprat. Vždy dodržujte doporučení výrobce a čtěte informace na etiketách. Každá tkanina vyžaduje jiné ošetření a jiné teploty praní. Ve většině případů lze naštěstí ložní prádlo bezpečně vyprat v pračce. Na štítku najdete informaci o tom, na kolik stupňů můžete ložní prádlo prát. Obecně platí, že ložní prádlo lze bezpečně prát na 40 až 60 stupňů v závislosti na tkanině. Existují však výjimečné situace, kdy je třeba přijmout „drastičtější opatření“. V případě podezření na výskyt vší, červů, roztočů atd. by se měla podestýlka vyprat při teplotě 90 stupňů.
Teplota praní ložního prádla v závislosti na materiálu
V závislosti na materiálu, z něhož je ložní prádlo vyrobeno, uvádíme orientační teploty praní, které budou v naprosté většině případů vyhovovat:
- bavlna – 40/60 stupňů
- flanel – 40 stupňů
- satén – 40/60 stupňů
- plátno – 60 stupňů
- kůra – 40/60 stupňů
Výše uvedené hodnoty jsou orientační. V první řadě se řiďte pokyny výrobce uvedenými na štítku.
Jak často mám prát ložní prádlo?
Ložní prádlo by se za běžných podmínek mělo prát jednou za 1-2 týdny. To však závisí na řadě faktorů. Záleží především na osobních požadavcích. Nadměrné pocení, jídlo v posteli, spaní s domácími mazlíčky – všechny tyto faktory znamenají, že je třeba ložní prádlo prát častěji.
Kromě toho jsou faktory, které přímo či nepřímo ovlivňují četnost mytí, také roční období, klimatizace a teplota v místnosti. Totéž platí pro zvyky související například s tím, v čem člověk spí – teplé nebo lehké pyžamo, noční košile, tričko. Důležité je také, jaké kosmetické přípravky používáte před spaním a zda spíte při otevřeném nebo zavřeném okně.
Jak prát ložní prádlo, aby si zachovalo svůj vzhled?
Bez ohledu na teplotu praní je vhodné lůžkoviny obrátit naruby. Je také dobré zapnout knoflíky a zipy, aby se látka nepomačkala. Poté lze v závislosti na typu ložního prádla zvolit vhodný prací program. To samozřejmě závisí také na funkcích, které má pračka k dispozici. Může to být například „bavlna“, „intenzivní bavlna“, „jemný“, „satén“, „vlna“ nebo program „antialergenní“. Praní dětského ložního prádla v posledním programu je skvělé.
Jak prát ložní prádlo, aby si zachovalo svou barvu?
Na trhu s pracími prostředky je široká nabídka prášků, tekutin a kapslí pro praní a máchání. Prací prášek je již mnoho let velmi oblíbený. Má však své výhody i nevýhody. Stále panuje názor, že je účinnější než jiné prací prostředky. Prášek má však tendenci se shlukovat do hrudek, které se po vyprání obtížně odstraňují. Na druhou stranu se kapsle při nízkých teplotách ne vždy rozpouštějí. Prací kapaliny fungují dobře při jakékoli teplotě, ale někdy je třeba přidat větší množství, aby bylo prádlo „pratelné“. Kromě pracích prostředků můžete k praní používat různé doplňkové produkty ve formě kuliček, sáčků apod. Jejich cílem je zachovat barvu lůžkovin, ale také zmírnit účinek pracích prostředků a pomoci zachovat strukturu tkaniny.
Jak prát ložní prádlo, když už na něm není štítek výrobce?
Při jaké teplotě prát ložní prádlo, když si nejste jisti tkaninou a informace na štítku jsou špatně čitelné? Nejbezpečnější je prát ložní prádlo při nízkých teplotách, například na program „osvěžení“. Často stačí povlečení a povlaky na polštáře pouze osvěžit, aby byly opět zabaleny do svěžesti. Pokud však situace vyžaduje radikálnější opatření, např. během nemoci, vyperte ložní prádlo na 90 stupňů. Jedině tak se zbavíte bakterií a je dobré tento proces během týdne několikrát zopakovat. Teplota, při které prát ložní prádlo, je individuální a závisí na konkrétních okolnostech.
Adéla Svobodova
Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!
Viz více: Dům a zahrada