Jak prát záclony, aby zůstaly bílé?

Jak prát záclony, aby zůstaly bílé?

Záclony nejsou jen pouhým zakrytím oken, ale především důležitým designovým prvkem, který podtrhuje charakter interiéru. Udržet je v bezvadné čistotě bohužel není tak snadné, zejména pokud vaše okna směřují do rušné ulice. Praní záclon je klíčovým prvkem, který je ochrání před znehodnocením. Otázkou však je, jak to udělat, aby se nepoškodily nebo paradoxně nezašpinily

Jak prát bílé záclony podle doporučení?

Než hodíte záclony do pračky a zapnete první zvolený program, podívejte se, co o praní uvádí výrobce výrobku. Další věcí je přizpůsobit cyklus a způsob praní typu tkaniny. Praní záclon v pračce se vždy nedoporučuje. Příkladem jsou bílé bavlněné a lněné záclony, které je rozhodně lepší prát ručně v mýdlových vločkách. Lze je prát v pračce, ale zvolte jemný prací cyklus a nepřekračujte teplotu 30 stupňů Celsia. Nedoporučuje se prudké odstřeďování a praní by se mělo zpravidla ukončit odčerpáním vody z pračky.

Pokud nechcete prát bílé záclony v pračce a rozhodnete se pro ruční praní, je třeba látku několikrát opláchnout, dokud se ve vodě neobjeví stopy nečistot. Do oplachování můžete pokaždé přidat 2-3 lžíce jedlé sody a pro svěží vůni se doporučuje přidat šťávu z jednoho citronu. Podle babiččiny rady přidáváme do posledního máchání také škrob, který záclony nejen zpevní, ale také zabrání usazování nečistot.

jak vyprat záclony, aby byly bílé

Praní záclon v pračce je určeno pro syntetické materiály. V takovém případě vložte záclonu do pracího sáčku a zvolte program pro jemné tkaniny při teplotě 30 °C. Příprava záclony na praní pomáhá zabránit jejímu poškození a silnému pomačkání. Proto stojí za to věnovat chvíli jeho složení.

Jak vyprat záclony, aby byly bílé?

Na pultech je mnoho specializovaných produktů, které vám pomohou vyprat záclony, aby byly bílé. Ne všechny však mají požadovaný účinek a odstranění nedostatků pracího procesu vyžaduje přinejmenším opětovné spuštění pračky. Naše babičky záclony nejprve namočily do studené vody, pak je opláchly a teprve nakonec je vypraly v přírodní směsi vody a soli nebo jedlé sody. Tyto dva přírodní prostředky jsou dodnes oblíbené a navíc vždy přinášejí vynikající výsledky. Podívejme se na ně blíže a poznejme další dobré a osvědčené metody praní záclon.

Praní záclon v pračce s jedlou sodou

Praní záclon vpračce s jedlou sodou je nejoblíbenějším způsobem, jak je udržet bílé. Stejného účinku se dosáhne použitím amoniaku. Zachování poměru 1 polévková lžíce prášku na 1 litr vody zaručuje sněhobílý efekt a odstranění nečistot i z tabákového kouře. Pokud jsou záclony silně znečištěné, doporučujeme je před hlavním praním namočit na hodinu do roztoku vody a sody, poté je dobře opláchnout a teprve poté provést samotné praní záclon se sodou.

jak prát bílé záclony v pračce

Praní záclon s octem nebo citronovou šťávou

Citronová šťáva je ideální pro bílé závěsy z přírodních tkanin. Dobře bělí a zanechává svěží vůni. Pro praní syntetických záclon se naopak doporučuje ocet. Stejně jako v případě jedlé sody záleží na tom, zda je třeba záclony předem namočit, nebo zda můžete rovnou přejít k hlavnímu praní.

Nezapomeňte, že čím déle nebyly bílé záclony vyprané, tím lépe je namočíte a vyplavíte nečistoty. Praní záclon při 60 stupních není dobrý nápad. Vysoká teplota zafixuje nečistoty na jemné tkanině a místo toho, abychom se těšili z bělosti a svěžesti, budeme muset záclony zachraňovat před šedí.

Jak vyprat bílé záclony v pračce?

Mějme na paměti několik pravidel, která zabrání zešednutí a zkreslení záclon

  • Záclony perte podle doporučení výrobce
  • Optimální teplota pro praní záclon a závěsů se pohybuje mezi 30 a 40 °C
  • Do hlavního praní přidejte bělicí prostředek, například jedlou sodu
  • Přidání škrobu do posledního cyklu
  • Zavěšení mokrých záclon
  • Nezapomeňte je pravidelně mýt
Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada