Jak prát záclony, abyste je nemuseli žehlit?

Jak prát záclony, abyste je nemuseli žehlit?

Praní záclon je jednou z domácích prací, která vyžaduje znalosti a zkušenosti. Nesprávné zacházení při praní může křehký materiál nenávratně poškodit. Některé látky se při praní špatně mačkají a bez ohledu na to, z jaké látky jsou vyrobeny, lze jejich mačkání zabránit použitím několika pravidel pro praní záclon. Abyste byli úspěšní, musíte dodržet několik kroků ve správném pořadí.

Jak prát záclony? – namáčení

Bez ohledu na to, kdy se rozhodnete záclony vyprat v pračce a jaký program zvolíte, je důležité mít na paměti, že prvním krokem by mělo být namočení tkaniny do teplé vody o teplotě kolem 40 stupňů Celsia po dobu alespoň jedné hodiny.

Pokud je tkanina velmi znečištěná, voda rychle ztmavne a v takovém případě je třeba vodu vyměnit a proces namáčení opakovat. Do namáčecí vody lze přidat malé množství speciálního čisticího prostředku na záclony. Tato příprava tkaniny je způsob, jak prát záclony v pračce, aby bylo praní účinné.

Jak prát záclony, aby se nemačkaly? – výběr tkaniny

Stojí za to zvážit, jak se záclonami pracovat, aby se látka nepoškodila a aby se po uschnutí nemusely žehlit. Ukazuje se, že žehlení nemusí být nutné, aby vaše záclony vypadaly elegantně a úhledně. Jak perete záclony, abyste je nemuseli žehlit? Míra zmačkání záclon při praní závisí především na typu tkaniny, ze které jsou vyrobeny.

Jak prát záclony, aby se nemačkaly?

Tylové tkaniny, bukram, žakár a krep mají tenkou vazbu, takže nejsou příliš náchylné k jakémukoli pomačkání. Při výběru látky na záclony v obchodě je dobré vzít kus látky do ruky a zmáčknout ji; pokud se mačká, znamená to, že je náchylná ke zmačkání.

Praní záclon v pračce – program a teplota

Při zvažování, jak prát záclony v pračce a jaký program zvolit, je důležité mít na paměti, že teplota by neměla překročit 30 stupňů Celsia, tato teplota zabrání deformaci a změně barvy tkaniny. Automatické pračky mají často speciální program pro jemné tkaniny a záclony, pokud jej nemají, musíte zvolit ruční praní. Program určený pro jemné tkaniny má obvykle pomalejší otáčky a vodu čerpá častěji, aby se tkanina nemačkala. Jemné látky, jako jsou záclony, se mnohem snadněji mačkají.

jak prát záclony bez žehlení

Praní záclon v pračce na vhodný program vám umožní pověsit je hned, jak je vyndáte. Žehlení je v tomto případě zbytečné, protože látka se sušením narovná. Při praní záclon je vhodné je ihned po vyprání pověsit na okno, abyste se vyhnuli žehlení. Látka by neměla být při věšení příliš vlhká, protože by se mohla roztáhnout.

Jak prát záclony, aby se nemačkaly? – co dalšího je třeba mít na paměti?

Jak vyprat záclony v pračce, aby se nezmačkaly? Před mytím je třeba dodržovat několik pravidel:

  • před vložením do pračky složte záclony do kostky, která by neměla zabírat více než 1/3 plochy bubnu,
  • před praním je třeba odstranit všechny upevňovací profily a výztuhy, tkaninu lze vložit do speciální sítě,
  • nekombinujte bílé záclony s barevnými záclonami, k praní záclon v pračce se používají speciální savé ubrousky, které zabraňují potřísnění látky,
jak prát záclony, aby se nemačkaly

Při praní záclon stojí za to zvážit, kolik otáček můžete nastavit? Obvykle stačí maximálně 400 otáček, protože tkanina pak kape vodou a nemačká se. Několik minut po vyprání nechte záclony ležet v bubnu pračky, aby z nich odkapávala voda, což je dobrý způsob, jak zajistit, aby se záclony nezmačkaly. Dobrým způsobem, jak vyprat záclony bez žehlení, je pověsit je na záclonovou tyč. Když z nich kape voda, můžete postavit misku nebo rozprostřít ručník. Pokud jsou naopak záclony vyrobeny z přírodních tkanin, pečlivě je složte a usušte v sušičce.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada