Jak prát záclony v pračce? Jaký program a kolik stupňů?

Jak prát záclony v pračce? Jaký program a kolik stupňů?

Přestože záclony nepereme příliš často, měli bychom je prát opatrně. Nestačí je vložit do pračky a nastavit nejčastěji používaný program. To by je mohlo dokonce poškodit. Jak vyprat záclony v pračce, aby neztratily nic ze svých vlastností a zároveň zůstaly čisté, svěží a voňavé? Připravili jsme pro vás krátký návod, jak prát záclony za správných podmínek.

Jak prát záclony? – příprava na mytí

Ještě než vložíte záclony do bubnu pračky, je třeba pamatovat na několik důležitých věcí. Aby bylo praní záclon bezpečné, a to jak pro pračku, tak pro samotné záclony, je důležité je řádně připravit. Za tímto účelem odstraníme ze záclon všechny další prvky, které mohou mít. Výztuhy a ozdoby mohou při praní poškodit i tkaninu záclon.

jak prát záclony v pračce

Neměli bychom také zapomínat na to, abychom závěs předem namočili. Před zahájením samotného praní je vhodné vložit záclonu do vody o teplotě přibližně 40 stupňů Celsia alespoň na 60-90 minut. Aby bylo praní záclon v pračce účinnější, je dobré přidat do vody trochu pracího prostředku vhodného pro záclony. V případě zcela bílých záclon to může být i prací prostředek obsahující jemné bělidlo. Pokud jsou nečistoty velmi silné, je třeba vodu pro namáčení několikrát vyměnit.

Jak bezpečně vyprat záclony v pračce?

Pro účinné a bezpečné praní záclon je důležité nastavit správný prací program a teplotu. Samozřejmě byste měli věnovat pozornost také typu látky, ze které jsou záclony vyrobeny. Zatímco lněné a bavlněné tkaniny lze opakovaně prát v pračce – například v případě tylu, praní záclon v pračce se nedoporučuje. Zbývá tedy pouze mytí rukou.

Praní záclon v pračce – jaký program?

Při praní v pračce je nejlepší používat programy, jako je ruční praní nebo praní záclon. Stroj poté výrazně sníží rychlost otáčení bubnu a zvolí vhodnou teplotu, která je maximálně 30 až 40 stupňů. Praní záclon v takovém programu bude nejen bezpečnější, ale u některých tkanin se také vyhnete nutnosti jejich žehlení

záclony pračky, který program

Některé pračky nabízejí i pokročilejší možnosti. Například některé pračky Samsung nabízejí možnost EcoBubble, která snižuje teplotu praní až na 20 stupňů. Před praním záclon se informujte o dalších možnostech, které pračka nabízí.

Mnoho lidí si klade otázku, jak prát záclony v pračce tak, aby se co nejméně promáčkly. Stačí je vložit do bubnu pračky složené do kostek. Nevhazujte je do bubnu pračky nedbale. Nezapomínejte, že taková nedbalost je hlavním faktorem, který přispívá ke vzniku promáčklin. Je také vhodné snížit rychlost otáčení.

Jak prát záclony v pračce? – několik tipů

Na závěr jsme pro vás připravili několik rad, díky kterým bude praní záclon v pračce ještě bezpečnější a pohodlnější

  • plyšové nebo sametové tkaniny je lepší nechat vyčistit v profesionální čistírně. Existuje riziko, že praní v běžné pračce poškodí jejich strukturu.
  • nedoporučuje se také prát těžké záclony v pračce – vlivem vody ještě více přibudou na váze, což může vést až k poškození bubnu.
  • lněné a bavlněné tkaniny dobře snášejí teplo – je však lepší prát záclony z nich vyrobené ve vodě do 40 stupňů
  • záclony s doplňky, které nelze sejmout, aniž by se poškodily, lze prát v síťkách, čímž se minimalizuje riziko zkroucení látky
jak prát záclony v pračce

Praní záclon v pračce je pohodlná a bezpečná volba – pokud ji provádíte opatrně. Nezapomeňte se proto držet výše uvedených rad. Jen tak si můžete být jisti, že se záclony během praní nepoškodily

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada