- Napsala Adéla Svobodova
Neuvěřitelně široká nabídka různých typů tapet nás vybízí k tomu, abychom tento způsob zdobení stěn používali i v našich interiérech. Někdy však máme obavy, zda se nám podaří vytapetovat stěny tak, aby výsledný efekt byl skutečně estetický. Pokud však máme k dispozici správné produkty a dodržujeme pokyny, konečný výsledek bude jistě uspokojivý.
Jak mám položit tapetu – na co mám pamatovat?
Jednou z nejtěžších věcí při tapetování je vybrat správné místo a způsob, jakým chcete, aby design vypadal. Tapetu je třeba řezat tak, aby se vzor ve spojích spojil. Dobře zvolená tapeta dokáže v interiéru zázraky. Nejenže dokáže zakrýt nedokonalosti stěn, ale také dodá interiéru charakter.
Je také vhodné předem zvážit, zda se tapety budou tapetovat až ke stropu nebo níže, aby byla dobře vyměřena linie, která začíná na úrovni obkladu. Při kontrole postupu pokládání tapet krok za krokem se ujistěte, že máte na začátku všechny potřebné nástroje. Váleček na vyhlazení nerovností, štětec na lepení tapet a ostrý nůž na řezání. Hodit se vám bude také vodováha a něco na měření a značení, například tužka.
Jak připravit stěnu na tapety?
Hodně záleží na tom, jak stěna, na kterou má být tapeta umístěna, momentálně vypadá . Jak ji mám vystavit, když nevypadá nejlépe?
- Holou stěnu – ať už se jedná o cihlovou, omítnutou nebo sádrokartonovou – je třeba před aplikací obkladu očistit a opatřit základním nátěrem. To je třeba provést 24 hodin před aplikací lepidla.
- Pokud je na stěně nějaká barva nebo emulze, je nejlepší ji obrousit nebo vyčistit speciálním přípravkem na bázi jedlé sody.
- Staré tapety, které nejsou v nejlepším stavu, nebo jiné nátěry, které způsobují nerovnosti na stěně, je třeba co nejopatrněji odstranit. Případné nerovnosti ve stěně by měly být vyplněny.
Jaké nářadí potřebuji k pokládání tapet?
Než se pustíte do pokládání tapet na zeď, je dobré navštívit obchod pro kutily a koupit si několik nástrojů, které vám práci usnadní a urychlí. Většina z nich by měla být v uličkách blízko sebe – například vedle oddělení tapet často najdete regály s lepidly na tapety a válečky na tapety. Zde je seznam nejdůležitějších nástrojů:
- Tapetovací váleček – slouží k nanášení lepidla na tapetu a k vyhlazení povrchu.
- Nůž na tapety – používá se k řezání tapet v pravém úhlu.
- Měřítko – slouží ke správnému změření délky a šířky stěny a k řezání tapet.
- Tužka – používá se k vyznačení čar řezu na tapetě.
- Škrabka na tapety – slouží k odstranění starých tapet ze zdi.
- Plochý váleček – slouží k vyhlazení povrchu tapety a odstranění vzduchu zespodu.
- Úhlová tyč – slouží k vyznačení přímek pod úhlem 90 stupňů.
- Malířská páska – slouží k vyznačení čar řezu na stěně.
Pokud se jedná o naše první dobrodružství při pokládání tapet, je dobré dodatečně zakoupit fólie, které pomohou ochránit stěny a podlahu.
Výběr a nákup tapet
Je zřejmé, že při výběru tapet se řídíme estetickými hledisky. Kromě toho však stojí za zmínku dostupné typy tapet, které se liší i svým účelem. Tapety s vinylovým povrchem se nejlépe hodí do místností s vysokou vlhkostí, jako jsou kuchyně a koupelny.
Papírové tapety se naproti tomu skládají ze dvou vrstev poměrně tenkého papíru, což z nich činí poměrně choulostivé tapety, které se později obtížně odstraňují ze zdi. Pokud mezitím uvažujete o tom, jak rychle a bez problémů položit tapetu, je nejlepší zvolit vliesovou tapetu. Ta má pod sebou speciální dodatečnou vrstvu podšívky, která stabilizuje obklad stěny. Díky interliningu se tapeta nedeformuje, neroztahuje ani nesmršťuje a je o něco silnější, což také usnadňuje proces tapetování.
Při nákupu tapety je samozřejmě vhodné zkontrolovat všechny značky na ní, mohou tam být důležité pokyny pro její použití. Je také třeba správně odhadnout počet potřebných rolí a zohlednit potřebu úpravy vzoru, pokud to grafika na tapetě vyžaduje.
Výběr správného lepidla na tapety
Jak položit tapetu, která bude mít vynikající přilnavost ke stěně po mnoho let a nebude se odlupovat? Tajemstvím je samozřejmě kvalitní lepidlo. Především je důležité, aby typ lepidla odpovídal typu tapety, kterou máte. Vezměte tedy na vědomí, že některá lepidla jsou určena pro vinylové tapety a jiná pro vliesové tapety.
Papírové tapety jsou naproti tomu tak tenké, že lepidla na ně určená jsou mnohem více ředěná. Samostatnou skupinou výrobků jsou univerzální lepidla, která podle výrobců dobře fungují pro jakýkoli typ tapet. Druhou věcí je, že některá lepidla jsou již připravena k použití a jiná si musíte namíchat sami podle receptu na obalu.
Jak položit tapetu krok za krokem
Jakmile máte tapety, lepidlo a všechny potřebné nástroje, je čas podívat se krok za krokem, jak se tapety pokládají v praxi. Jakmile se rozhodnete, zda máte zájem o tapetu od stropu nebo pod ním, můžete začít přímo na stěně.
Příprava podkladu
Stěnu předem připravte očištěním a případným základním nátěrem. Pokud jsou na stěně nějaké do očí bijící nerovnosti, o kterých si myslíme, že je tapeta nedokáže zakrýt – je dobré stěnu natřít omítkou a po zaschnutí tmelu ji vyhladit smirkovým papírem. Čím lépe připravíme stěnu na tapetování, tím lepší bude konečný výsledek.
Příprava lepidla
Pokud si koupíte hotový výrobek, nemusíte dělat nic jiného než jej aplikovat. Lepidlo si připravte sami smícháním podle receptu ve správném množství. To je třeba provést bezprostředně před aplikací, protože lepidlo stárnutím poměrně rychle ztrácí své vlastnosti. V létě, kdy je vysoká teplota, je dobré nádobu s lepidlem uzavřít igelitovým sáčkem, aby příliš rychle nevyschla.
Aplikace tapet
Při zjišťování, jak lepit tapety, pravděpodobně rychle zjistíte, že existují různé techniky. U papírových tapet je nejlepší nanést lepidlo na tapetu a počkat, až se tapeta mírně nasákne. S vliesovou tapetou můžete lepidlo na zeď nanášet rychle a pohodlně.
Při řezání a instalaci jednotlivých pásů tapet vždy vytvořte malý několikacentimetrový přesah, který je třeba také dobře přilepit. Případné boule je třeba okamžitě vyhladit válečkem nebo suchou měkkou houbou. Dbejte na to, abyste na každý nalepený pás tapety nanesli stejně silnou vrstvu lepidla. Tímto způsobem bude výsledek působit velmi esteticky.
Adéla Svobodova
Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!
Viz více: Dům a zahrada
Jak prát záclony v pračce? Jaký program a kolik stupňů?