Jak šít závěsy do kuchyně, obývacího pokoje a pokoje?

Jak šít závěsy do kuchyně, obývacího pokoje a pokoje?

Mnoho žen sní o krásných závěsech do kuchyně nebo obývacího pokoje, ale jít do obchodu a koupit je není jediná možnost. Stále módnější je šít si záclony sami, protože si je pak můžeme vyrobit přesně podle svých představ a použít metodu, která nám vyhovuje. Jak šít záclony krok za krokem? Jakou látku použít? O tom a mnohém dalším v dnešním článku.

Jaký materiál použít na záclony?

Prvním krokem, který vás přiblíží k výrobě vlastních záclon, je výběr správného materiálu. Při výběru bychom se měli řídit především materiálem, který nám bude do interiéru vyhovovat, ale také našimi šicími dovednostmi.

Za zmínku také stojí, že při výběru látky je třeba myslet na místo, kde chceme záclony pověsit, protože záclony do kuchyně by měly být ušity z jiného materiálu než záclony do obývacího pokoje. Může se stát, že pokud máme základní šicí dovednosti a jako látku si vezmeme například voál, může být obtížné takovou látku ušít. Pro začátečníky se doporučuje používat látky jako síť nebo žakár, ale záleží na vašich preferencích.

jak ušít závěsy do kuchyně

Jak si mohu zřídit šicí stanici na záclony?

Stojan, na kterém budete moci záclony ušít, je velmi důležitou součástí procesu. Nejdůležitější bude velká, prostorná deska stolu, která umožní seřadit naše látky, a také vhodné sedadlo, které bude pohyblivé a umožní nám snadný pohyb po stole.

Důležité je také připravit si správné nástroje, jako je jehla, nit, krejčovská křída a nůžky. Je samozřejmé, že bez šicího stroje je tento úkol nemožný. Vyplatí se pořídit si kvalitní stroj, který zachytí nitě a zároveň vytvoří dobrý steh.

Jak ušít závěsy do kuchyně a obývacího pokoje? Krok za krokem

  1. Nejdříve je třeba látku správně nastříhat. Je velmi důležité ponechat malou rezervu na překrývání. Nejlépe je změřit délku záclonové tyče, abyste věděli, jaký rozměr chcete, aby naše záclona měla, a také změřit délku od záclonové tyče k podlaze.
  2. Pokud již máme změřeno, můžeme od konečné velikosti odečíst několik milimetrů, aby se závěs nedotýkal země.
  3. Dalším krokem je olemování již naměřené látky rovným stehem, aby nedošlo k poškození okrajů naší záclony, tj. vytvoření tzv. přesahu. To znamená, že vezmete asi 1-2 cm látky a překryjete ji na straně záclony. To znamená, že na každé straně potřebujeme asi 4 až 8 cm rezervy látky.
  4. Za zmínku stojí, že výjimkou může být spodní část závěsu, kde můžeme potřebovat o něco silnější přesah. Vše záleží na našich preferencích.
  5. Záclona by měla být hotová, zbývá ji jen zavěsit na záclonovou tyč.
jak ušít závěsy do obývacího pokoje

Jak namontovat závěs do kuchyně nebo obývacího pokoje?

Způsob uchycení šitých záclon se bude lišit od záclonové tyče, kterou máme. Rozlišujeme dva způsoby montáže záclon. První z nich jsou takzvané průchodky, které spočívají v tom, že uprostřed záclon uděláme otvory, které jednoduše nasadíme na záclonovou tyč. Pro tento typ montáže potřebujeme, aby záclona byla asi 2,5krát delší než délka záclonové tyče.

Dobrou možností, jak zabránit poškození tkaniny při vkládání průchodek, je použít výztužnou pásku. Naše otvory by měly být rozmístěny přibližně každých 15 centimetrů. Vložení samotných průchodek není obtížné, protože jsou upínací. Pak je třeba záclony upevnit na záclonovou tyč a můžeme se těšit ze záclon.

jak ušít závěsy do pokoje

Druhým způsobem je zhotovení takzvaného vliesového závěsu, pro který nepotřebujeme průchodky. Stačí jen srolovat vrchní vrstvu a sešít ji po celém obvodu. Standardní tunel je dlouhý asi 5 cm, ale záleží na šířce záclonové tyče, kterou máte. Poté navineme vzniklý otvor na záclonovou tyč a záclona je hotová.

Nápady na šití záclon – shrnutí

Ušít si vlastní záclonu není složité a lze to provést ve třech krocích. A může být zdrojem hrdosti, když k vám domů přijdou hosté. A když budete originální a budete mít vlastní nápady, můžete vytvořit něco nestandardního a neobvyklého, co bude především zdrojem uspokojení pro tvůrce.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada