Jak ušít voálové, vějířové a panelové záclony?

Jak ušít voálové, vějířové a panelové záclony?

Záclony jsou krásnou dekorací, která se hodí do kuchyně, obývacího pokoje, pracovny i ložnice. Ušít si elegantní záclonu nemusí být složité, pokud víte, jak postupovat s jednotlivými látkami krok za krokem. Nejprve je třeba vybrat optimální látku a poté připravit design a všechny potřebné doplňky. A jak se šijí záclony? Podle tohoto průvodce si stylové závěsy pro módní interiér vytvoří každý během chvilky.

Jak šít záclony – základní principy

Než začnete šít, musíte najít látku, která má správnou průhlednost. Pokud má závěs bránit výhledu z okna, můžete zvolit voál, žakár nebo satén. Naopak látky, které dobře propouštějí světlo, jsou například tyl a organza. Tyto tkaniny se mohou při šití chovat odlišně, protože mají jinou strukturu. Dále je třeba promyslet, jak bude záclona připevněna k záclonové tyči, a také si pořídit potřebné příslušenství. A jak šijete záclony? Za tímto účelem je vhodné:

  • změřte délku záclonové lišty
  • změřte vzdálenost od záclonové tyče k podlaze
  • od konečné délky odečtěte 1 cm

Tkaninu je třeba pečlivě olemovat, aby se vytvořily rovnoměrné přesahy. Některé látky lze zakoupit s hotovou spodní částí.

Jak se šijí záclony z voálu?

Voál je poměrně hustá a kluzká tkanina. Šití záclon z voálu proto vyžaduje určitou zručnost. Abyste si to usnadnili, můžete látku vyžehlit, pak bude lépe ležet a rychleji se olemuje. Obtížnějším úkolem bude vytvořit upevňovací systém, zejména pro záclony s průchodkami. A jak se šijí záclony z voálu? Musíte použít profesionální šicí stroj, krejčovské nůžky a kvalitní syntetickou nit. Šev musí být rovný a měl by být ve správné vzdálenosti od okraje. Pokud chcete, aby celá věc vypadala nápadně, je vhodné látku pomačkat provázky.

jak ušít voálovou záclonu

Jak vyrobit vějířové záclony?

Vějířové závěsy vypadají krásně a lze je použít k výzdobě kuchyňského okna. V takovém případě však může šití záclon trvat o něco déle. A jak se šijí vějířové záclony? Budete potřebovat vzor, podle kterého obkreslíte požadovaný tvar. Poté je třeba na šicím stroji dokončit boky záclony a vytvořit estetické lemování vystřižené křivky. Pro přípravu ventilátoru je vhodné použít speciální záhybovou pásku na záclony

Jak ušít panely ze záclon?

V dnešní době můžete snadno najít zajímavé nápady na šití záclonových panelů. Atraktivní alternativou je například model z panelů. Tento typ závěsů se hodí do moderních interiérů a bude se hodit do prostorného obývacího pokoje. A jak ušít panely ze záclon? Taková konstrukce se nasazuje na lištu a upevňuje se pomocí suchého zipu. Nejprve je třeba zvolit šířku a počet panelů. Tkanina je na každém okraji sešitá s přesahem. Suchý zip by měl být přišitý v horní části závěsu. Poté je třeba vytvořit kapsu ve spodní části panelu, aby do ní bylo možné umístit zatěžovací prvek, díky kterému bude celek krásně sedět.

jak ušít panelové záclony

Jak ušít záclonu – praktické tipy

Jakmile víte, jak ušít panelové, voálové nebo vějířové záclony, je čas pustit se do práce. Základem bude připravit dobře osvětlené a uklizené pracoviště. V každé fázi je třeba pečlivě zkontrolovat, zda jsou všechny díly spojeny symetricky. Šití záclon vyžaduje velkou přesnost a soustředění. Při navrhování závěsů na průchodky vytvořte sudý počet otvorů v přibližně 15 cm intervalech. Závěs na řasicí pásce je jednodušší. Je však třeba pamatovat na to, abyste látku zmačkali ve správném poměru, aby rovnoměrně ležela.

jak ušít vějířové záclony

Vlastní šití záclon vám může přinést velké uspokojení. Je to dobrý způsob, jak konstruktivně trávit čas a ušetřit peníze. Při prvním použití je vhodné zvolit jednoduchý design, který nebude vyžadovat mnoho práce. Stylové voálové závěsy jsou módním doplňkem, který zútulní váš interiér. Proto se vyplatí vědět, jak šít záclony, abyste si vytvořili originální dekoraci pro svůj dům, byt nebo kancelář

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada