Jak vybělit záclony doma?

Jak vybělit záclony doma?

Záclony zbavené přirozené bělosti lze obnovit do původního vzhledu. Osvěžené a lesklé záclony budou krásnou okenní dekorací a už vás nebudou děsit šedou látkou nebo nažloutlým svitem. Někdy pouhé praní záclon v pračce nestačí a je třeba použít jiné metody. Zde najdete návod, jak si doma vybělit záclony a vrátit jim sněhově bílou barvu.

Jak vybělit záclony, které ztratily svou původní barvu?

Přirozená bělost záclon se ztrácí vlivem mnoha faktorů. Na zašednutí tkaniny má mimo jiné vliv sluneční světlo, prach, cigaretový kouř a výfukové plyny, které se dostanou do domu. I správné skladování závěsu může zabránit jeho vyblednutí. Doporučuje se uchovávat látku na suchém místě bez přístupu slunečního světla. Mnoho hospodyněk ji navíc zabalí do modrého papíru, aby ochránily přirozenou bělost látky. Ale co když záclona ztratila barvu? Způsob, jak vybělit záclony, může být pomocí prostředků dostupných doma.

jak vybělit záclony

Podívejte se, jak bělit záclony doma

Použití snadno dostupných metod bělení záclon má dvě hlavní výhody. Velmi usnadňují úklid a navíc nespotřebovávají velké množství peněz. Jak a čím nejúčinněji vybělit záclony doma? Budete potřebovat

  • bělicí čisticí prostředek, například Domestos,
  • ocet,
  • kuchyňská sůl,
  • prášek do pečiva.

Někteří lidé se také rozhodli prát zažloutlé záclony v pračce s citronovou šťávou. Čerstvě vymačkané ovoce obsahuje látky, které ovlivňují barvu látky, čímž z ní vylákají nežádoucí odstíny šedé. Kromě toho přispívají ke zlepšení vůně tkaniny, protože mimo jiné eliminují zápach cigaretového kouře.

jaký je nejúčinnější způsob bělení záclon

Bělení záclon pomocí domestosu

U zažloutlých nebo zašedlých látek doporučujeme záclony vybělit domestosem nebo podobným pracím prostředkem. Nejprve je třeba záclony namočit do vody, do které bylo přidáno malé množství přípravku Domestos. Po chvíli vložte látku do pračky, ale bez přidání pracího prášku. Během čištění se totiž vytvoří pěna z čisticího prostředku, která zažloutlé záclony dále bělí. Když látku vyndáte z pračky, měla by vypadat svěže a zářivě bíle.

Bělení záclon octem a solí

Osvědčenou metodou je také bělení záclon pomocí octa a kuchyňské soli. Doporučuje se čistit zejména záclony z umělých vláken, na kterých se snadno usazuje prach, ale samotný materiál se příliš nemačká. Proces bělení začíná přípravou směsi vody, octa a kuchyňské soli. Do desetilitrové mísy nalijte vodu, přidejte 4 lžíce soli a přilijte půl sklenice octa, vše promíchejte a namočte záclonu. Po několika hodinách je třeba látku z misky vyjmout, opláchnout a pověsit na záclonovou tyč, aby uschla.

jak vybělit záclony v pračce

Bělení pomocí prášku do pečiva

Zajímavou metodou je také bělení záclon práškem do pečiva, které dobře funguje na zašedlé látky. Stejně jako u bělení Domestos musí samotnému praní v pračce předcházet namočení záclon do vodního roztoku. Celé balení pracího prostředku by se mělo vylít a rozpustit v přibližně 5 litrech vody a tkanina by se měla namočit na delší dobu. Poté je třeba závěs vyprat a vysušit. Alternativou prášku do pečiva je aspirin. Pak je třeba přidat do vody asi 5 rozdrcených tablet, záclonu namočit a vyprat v pračce.

Jak vybělit staré bílé záclony v závislosti na látce?

Účinnost jednotlivých metod bělení závisí na řadě faktorů. Kromě síly účinných látek obsažených například v přípravku Domestos nebo citronové šťávě záleží také na typu materiálu použitého k bělení záclon. Abyste věděli, jak záclony bělit v pračce, je třeba věnovat pozornost typu tkaniny – oblíbené jsou zejména tyl a voál. Poradíme vám, jak se zbavit odstínů šedé a žluté z těchto materiálů.

jak bělit voálové záclony

Jak bělit tylové závěsy?

Bělení tylových závěsů může být poměrně problematické. To vše díky vlastnostem, které tento materiál má. Vyznačuje se velkou měkkostí a lehkostí. Tylové závěsy jsou zcela průhledné, vyžadují pravidelné žehlení a jsou obvykle vyrobeny z jemné bavlny nebo hedvábí. Čím a jak bělit záclony z tohoto materiálu? Nejlépe je vyperete ručně nebo v pračce nastavené na program pro jemné tkaniny. V tomto případě je lepší nahradit čištění domestosem a roztokem vody a octa.

Jak vybělit voálové záclony?

Stejněsložité může být i bělení voálových záclon. I tentokrát se však můžete obrátit na domácí prostředky pro boj se šedou látkou. Voál je charakteristický svou měkkostí a mléčnou strukturou. Zavěšený na záclonové tyči vytváří na látce, která má obvykle bílou barvu, “splývavý” efekt. Chcete-li osvěžit odstín záclony, je nejlepší ji ručně omýt octem a kuchyňskou solí. Záclonu lze také vložit do pračky a nastavit teplotu přibližně 40 °C.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada