Jak vyčistit filtr v pračce? Kde se nachází a jak ho otevřu?

Jak vyčistit filtr v pračce? Kde se nachází a jak ho otevřu?

Nejdůležitějším úkolem filtru pračky je zadržovat nečistoty, které se dostanou do vody při praní. Pokud je poškozený nebo příliš znečištěný, může dojít k zpětnému toku vody, ucpání odtoku nebo poškození odtokového čerpadla. Péče o filtr pračky je pro její bezproblémový provoz klíčová. Ovlivňuje životnost pračky a kvalitu prádla. Z tohoto důvodu je důležité ji pravidelně čistit.

Kde je filtr pračky?

Mnoho nezkušených lidí si často klade otázku, kde se filtr pračky nachází a jak jej účinně odstranit. Filtry pračky jsou obvykle umístěny úplně dole v přední části spotřebiče. Na jejich umístění zpravidla nemá vliv, zda je pračka tradičně plněna zepředu nebo shora. Kromě toho je v místě filtru umístěn čtvercový nebo obdélníkový plastový díl, tj. klapka, kterou je třeba jemně zvednout nahoru.

kde je filtr v pračce

Některé pračky s horním plněním mohou mít filtr umístěný v prahu bubnu. V tomto případě je v prahu bubnu vybrání s výrazným tvarem, které umožňuje jeho zvednutí nahoru. Zajímavé je také to, že klapky uvnitř bubnu pračky jsou výrobcem navíc označeny kontrastní barvou, takže je obtížné tento prvek přehlédnout.

Jak vyjmout filtr z pračky?

Čištění filtru pračky vyžaduje odbornou demontáž filtru. Důležité je, že k této činnosti nepotřebujete složité a pokročilé technické znalosti ani profesionální nástroje. Proto by to nemělo být příliš obtížné.

Nejdříve je třeba odpojit spotřebič od zdroje napájení. Důležité je také důkladně vypustit vodu z pračky. Důkladné vypuštění vody z pračky zabrání zaplavení podlahy v koupelně a někdy i části bytu.

jak vyjmout filtr z pračky

Poté otevřete kryt čerpadla, který se nachází v dolní části spotřebiče na pravé straně. Pro ochranu před možným únikem vody je vhodné umístit mísu pod její úroveň. Voda ve filtru pračky může také namočit podlahu, proto je dobré používat suché hadry nebo ručníky.

Vyjmutí nebo uvolnění filtru by nemělo být obtížné, ale pokud jsou v něm vlasy nebo chlupy domácích zvířat, je dobré opatrně použít kleště. Je důležité, aby nedošlo k poškození jednotky. Chcete-li filtr vyjmout, otočte jím proti směru hodinových ručiček.

Jak vyčistit filtr pračky?

Čištění filtru pračky by mělo začít důkladným vyčištěním tohoto prvku od všech nečistot a zbytků. Je dobré se podívat dovnitř a odstranit všechny nečistoty, které by mohly blokovat čerpadlo, například sponky, mince nebo kapesníky. Čištění filtru u pračky s horním plněním je stejné jako u pračky s předním plněním. Mezi nejdůležitější kroky patří:

  • důkladné odstranění nečistot a zbytků,
  • příprava vhodných čisticích prostředků (např. k odstranění vodního kamene usazeného na filtru),
  • omytí filtru čisticím mlékem nebo prostředkem na mytí nádobí (k tomuto úkonu je vhodné použít například zubní kartáček, protože jej lze provést velmi přesně),
  • stírání z vnitřní strany komory, kde bude filtr umístěn.
jak vyčistit filtr pračky

Čištění filtru pračky by mělo být dokončeno jeho opatrným vložením do otvoru pračky. Otáčejte knoflíkem ve směru hodinových ručiček, dokud nepocítíte odpor.

Jak často mám čistit filtr pračky?

Na otázku, jak často čistit filtr pračky, neexistuje jednoznačná a univerzální odpověď. Čištění filtru pračky by mělo vycházet z individuálního posouzení toho, jak často pračku spouštíte a jak moc je prádlo, které do ní dáváte prát, špinavé. Správná a komplexní péče o pračku je však pro její životnost zásadní. Z tohoto důvodu většina výrobců praček doporučuje čistit filtr alespoň jednou měsíčně.

jak často čistit filtr pračky

Někdy je z důvodu nadměrného opotřebení filtru nutné filtr v pračce vyměnit. To je třeba provést zejména v případě, že se na plastových dílech objeví praskliny nebo oděrky. Výměna je nutná také při silném znečištění filtru.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada