Jak vyprat péřovou bundu?

Jak vyprat péřovou bundu?

S posledními slunečními paprsky se loučíme s příjemným podzimním počasím a stále více toužíme najít si společníka, se kterým bychom mohli trávit společné chvíle v zimě. Zdaleka nejlepší volbou je péřová bunda, která je sice lehká, ale extrémně hřejivá a udržuje chlad a studený vítr daleko od naší kůže. Je ideální nejen na cestu do práce nebo na procházku, ale i do extrémních podmínek, například na túry v horách. Doporučujeme vám přečíst si článek, ze kterého se dozvíte, jak vyprat péřovou bundu, aby její výplň zůstala na svém místě.

Jak prát péřovou bundu?

Nákup péřové bundy je rozhodně investicí. Jednou investované peníze se vyplatí i v následujících ročních obdobích, kdy nám poskytují pohodlí a ochranu před chladem, i když teploty klesají pod nulu. Slušné a dobře vyrobené modely nám vydrží dlouhá léta, pokud se o ně budeme řádně starat. Mnoho lidí se nerozhodne koupit si péřovou bundu, protože nevědí, jak ji udržovat, aby vydržela co nejdéle. Bojíme se, že se peří otluče a bunda se stane nenositelnou. V tomto textu vám poradíme, jak vyprat péřovou bundu, aby neskončila jako jedna velká katastrofa.

Lze péřovou bundu prát v pračce?

Odpověď zní: samozřejmě, že můžete! Je to nejen nejpohodlnější, ale také nejbezpečnější způsob, jak bundu osvěžit a připravit ji na další sezónu. Existují speciální přípravky určené k mytí a k tomuto účelu se používají pouze tyto prostředky. Prací prostředky, které denně používáme na praní, nemusí fungovat a bunda vytažená z pračky může být znehodnocená a nevhodná k dalšímu použití. Klíčovou roli hraje také teplota vody. Při jaké teplotě byste měli prát péřovou bundu? Doporučuje se teplota mezi 30 a 40 °C. Aby nedocházelo ke třepení peří, měl by být počet otáček omezen na maximálně 600 za minutu.

Lze péřovou bundu prát v pračce?

Jak prát péřovou bundu v pračce?

Mnoho z vás jistě zajímá, jak doma vyprat péřovou bundu. Tato výzva je jednodušší, než si myslíte. Provedeme vás tímto procesem krok za krokem!

  1. Důkladně vyčistěte pračku (buben a zásuvku na prací prostředek) – ujistěte se, že se v bubnu nenachází žádný ostrý předmět, který by mohl porušit celistvost tkaniny bundy. Zásuvku na prací prostředek důkladně vymyjte, aby se prací prostředek v zásuvce nemíchal se zbytky každodenních pracích prostředků.
  2. Seznamte se s pokyny výrobce – každý výrobce je povinen uvést na štítku hotového výrobku informace o vhodném a bezpečném způsobu údržby výrobku. Dodržujte tato pravidla, nepřekračujte maximální teplotu vody uvedenou na štítku!
  3. Zapněte zipy a kapsy a otočte bundu naruby – to proto, aby se látka neroztrhla, i když jsou zipy rozepnuté.
  4. Namočte bundu a jemně ji prohněťte, abyste se zbavili vzduchu z prachového peří – snížíte tak riziko, že se peří během praní srazí. Před vložením bundy do pračky vyperte viditelné skvrny ručně, samozřejmě za použití speciálních pracích prostředků určených na prachové peří.
  5. Na péřové bundy používejte pouze tekuté prací prostředky – prací prostředky používané pro běžné praní nejsou pro tento účel určeny a nikdo vám nezaručí, že vaši bundu nepoškodí!
  6. Přidejte do bubnu několik tenisových míčků – během procesu odstřeďování se míčky budou odrážet od stěn bubnu a zajistí, aby se puch uvnitř pláště neshlukoval
  7. Nastavte správný program – někdy má pračka speciální program pro praní bund s péřovou výplní. Pokud ji váš program nemá, zkuste jemný program pro hedvábí nebo vlnu. Nejdůležitější je nízká teplota (maximálně 40 stupňů Celsia) a nízká rychlost (maximálně 600 za minutu).
Lze péřovou bundu prát v pračce?

Jak mohu péřovou bundu po vyprání vysušit?

Po vytažení z pračky nebude péřová bunda vypadat příliš působivě. Peří ztratí svůj objem a bunda bude vypadat dost mizerně. Neměli byste si s tím však dělat starosti. Pro navrácení bundy do původního stavu ji stačí vhodným způsobem vysušit. Jak to děláte? Máme dvě možnosti:

  • sušení v bubnové sušičce – funguje jak bubnová sušička, tak pračka se sušičkou. Stejně jako při praní nezapomeňte nastavit program určený pro jemné tkaniny. Teplota by neměla překročit 60 °C, aby nedošlo ke spálení peří. Pokud jde o dobu schnutí, záleží na velikosti bundy – větší bundy s větším množstvím prachového peří schnou déle než menší bundy s malým množstvím náplně.
  • tradiční sušení – mokrou bundu položte naplocho na vzdušné, dobře větrané místo. Každých několik hodin peří ručně rozhrňte, bundu otočte, jemně ji protřepejte a vyklepejte. Pokud se chcete vyhnout otlučeným hrudkám, jsou to zásadní kroky. Sušení tímto způsobem vyžaduje čas a trpělivost. Nehledejte zkratky, radiátor nebo fén v tomto procesu rozhodně nebudou dobrým spojencem. Nezapomeňte také v žádném případě nevěšet mokrou bundu.

Správná údržba je klíčem k nesmrtelnosti

Jak vidíte, praní péřové bundy nemusí být složitý proces. Stačí si zapamatovat několik jednoduchých pravidel, díky nimž nejen ušetříte peníze za chemické čištění, ale také zajistíte, že vaše oblíbená péřová bunda zůstane ve vašem šatníku po mnoho sezón.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada