Jak vyzdobit vánoční stůl?

Jak vyzdobit vánoční stůl?

Vánoce jsou velkou událostí, která je plná lásky a rodinného tepla. Aby kouzlo Vánoc bylo přítomno, je třeba se postarat o správnou atmosféru. Jak zdobíte vánoční stůl? V následujících odstavcích najdete několik jednoduchých tipů.

Jak vyzdobit vánoční stůl? – nastavení a barvy

Kromě jídla je na stole samozřejmě nejdůležitější prostírání. Základem je správný ubrus, na který se vyplatí dbát. Jak si ale vybrat, když je v obchodech tolik možností? Nejdůležitější je zaměřit se na své preference. Pokud chcete zdůraznit slavnostní ráz svátků, nejlépe se hodí tradiční bílý ubrus bez dekorací. Pak se můžete rozhodnout pro další doplňky k výzdobě stolu. Překryvy v červené, zlaté a hnědé barvě se dobře hodí k bílému ubrusu.

jak vyzdobit vánoční stůl

Těm, kteří dávají přednost zdobení stolu pouze ubrusem, je vhodné doporučit ubrusy s dekorativními prvky. S výběrem by pak neměl být problém, protože nabídka slavnostních dekoračních ubrusů je opravdu široká. Ubrus je dekorací sám o sobě, ale nic nebrání tomu, aby byl trochu zpestřen. K těmto ubrusům se dobře hodí ozdobné větve

Důležitým aspektem je prostírání stolu a pozornost věnovaná barvám. Je však třeba mít na paměti, že to není jediná věc, na kterou je třeba dbát při rozhodování, jak vyzdobit vánoční stůl.

Jak zdobíte vánoční stůl? – péče o světlo a příslušenství

Co si spojujeme s Vánocemi? Samozřejmě rodinné teplo a blízkost. Společně strávené chvíle potřebují správné prostředí a světlo. Zvolte teplé osvětlení, které vytvoří dobrou atmosféru a podtrhne vánoční náladu. Pokud chcete dosáhnout uspokojivého efektu, vsaďte na dekorativní svíčky. Není to jen způsob, jak oteplit atmosféru, ale také určitá symbolika. Světlo je přece znamením naděje, která se hodí v mnoha životních situacích.

jak vyzdobit vánoční stůl

Kromě světelných akcentů jsou důležité také doplňky. Zde je několik návrhů:

  • Dekorace navánoční stůl – výběr je tak velký, že si určitě vyberete krásnou ozdobu na stůl. Je třeba si uvědomit, že se jedná o dekoraci, která může být používána po mnoho let a s trochou dobré úvahy ji lze také upravit.
  • Ubrousky – díky nim se vaši hosté budou při jídle cítit pohodlně. Pokud se rozhodnete pro jednoduchou výzdobu, je vhodné zvolit ubrousky bez ozdob, ale v typicky svátečních barvách. Pokud je naopak prostředí klasické, je vhodné zvolit dekorativní ubrousky, které dodají slavnostní nádech.
  • Seno a betlémská hvězda – tyto typy doplňků jsou vhodné, pokud chcete výzdobou zdůraznit význam události.
  • Solničky a cukřenky – nejen užitečné, ale i krásné doplňky.

Výběr dekorací je opravdu působivý. Pokud přemýšlíte, jak si výše uvedenými předměty vyzdobit vánoční stůl, nezapomeňte to s nimi nepřehánět. Příliš mnoho dekorací může působit zahlcujícím dojmem a důležitá je také jednotnost stylu a barevného schématu.

jak vyzdobit vánoční stůl

Jak obléknout vánoční stůl? – některé důležité informace

Vánoční stůl musí nejen dobře vypadat, ale také být bezpečný a pohodlný. Zde je několik důležitých bodů, které je třeba mít na paměti při zdobení stolu:

  • Pohodlí – každý by měl mít u stolu tolik místa, kolik je potřeba pro pohodlné stolování, konverzaci a oslavu. Rozměry ideálního prostoru jsou 60×40 cm.
  • Bezpečnost – vyplatí se jí věnovat pozornost, zejména pokud jde o svíčky. Pokud mají být oslavě přítomny malé děti, je vhodné vyhnout se zdobení stolu malými předměty. U batolat stačí krátká chvilka nepozornosti, aby se dítě ocitlo v nebezpečí. Je třeba mít na paměti všechny hosty, nejen dospělé.
  • Vhodně rozmístěte příbory – jídlo je tak pohodlnější. Lžíce a nůž by měly být na pravé straně. Ten umístěte blíže k talíři. Vidličku položte na levou stranu talíře. Malá lžička by měla být umístěna nad talířem. Takto připravený vánoční stůl zajistí vašim hostům pohodlí a komfort.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada