Jak žehlím záclony z voálu, polyesteru a tylu?

Jak žehlím záclony z voálu, polyesteru a tylu?

Záclony jsou velmi praktickou okenní dekorací. Nejenže dodají vaší domácnosti pocit intimity, ale také skvěle doplní celý interiér. Atraktivní závěsy mohou vykouzlit úžasnou atmosféru, protože po zavěšení jemně rozptylují sluneční světlo. Před jejich nákupem je však vhodné vědět, jak se starat o různé typy materiálů, ze kterých jsou vyrobeny. Dnes vám poradíme, jak žehlit záclony z voálu, polyesteru a tylu. Čtěte dále.

Žehlení záclon – jak na to krok za krokem?

Při hledání ideálního modelu pro vaše záclony je třeba zvážit několik faktorů:

 • rozměry okna,
 • požadovanou délku závěsů,
 • barva a odstín,
 • materiál.

Ačkoli jsou všechny výše uvedené otázky nesmírně důležité, z hlediska každodenního používání je zásadní pouze poslední z nich. Stručně řečeno: než se rozhodnete pro určitý typ záclon, je třeba mít na paměti, že je bude třeba čas od času obnovovat. Tenké a jemné tkaniny mohou být při praní problematické, ale žehlení záclon může být skutečnou výzvou. Stačí si však zapamatovat několik jednoduchých pravidel, abyste tento úkol zvládli!

Jak se žehlí voálové záclony?

Začněme materiálem, který se na první pohled zdá být poměrně problematický. Závoj je velmi nápadný, ale nesmírně jemný. Z tohoto důvodu je třeba věnovat zvláštní pozornost již při mytí. Vysoké teploty a jakékoli tření jsou v tomto případě velmi nežádoucí. Při žehlení voálových záclon je třeba na to brát ohled a nastavit žehličku na relativně nízkou teplotu. Pro další ochranu látky před možným roztavením nebo spálením se doporučuje žehlit záclonu přes bavlněnou látku.

 • Voál můžete žehlit klasickou žehličkou, ale nastavenou na nižší teplotu.
 • Materiál snadno hoří a leskne se díky tavení vláken.
 • Vyplatí se žehlit přes bavlněnou látku, která voál navíc ochrání.
jak žehlit voálové záclony

Jak žehlit polyesterové záclony?

Umělé tkaniny, jako je polyester, se udržují nejsnadněji, protože nevyžadují žádné speciální preventivní prostředky….. nebo dokonce žehlení! Když tedy zopakujeme otázku, jak žehlit polyesterové záclony, odpověď zní: vůbec ne. Stačí je zavěsit na záclonovou tyč, dokud jsou ještě vlhké, a ony se samy narovnají pod vlastní vahou. Z tohoto důvodu se polyesterové závěsy doporučují zejména zaneprázdněným lidem, kteří chtějí být velmi praktičtí. Tento typ závěsů šetří čas a zároveň nabízí atraktivní konečný výsledek.

 • Polyesterové záclony nevyžadují žádnou speciální úpravu.
 • Není třeba je žehlit – stačí je zavěsit na záclonovou tyč, když jsou vlhké.

Jak se žehlí tylové závěsy?

Další látkou, která může být ošemetná, je tyl. Tato tkanina je jednou z oblíbených možností díky své vzdušnosti a skutečnosti, že na okně vypadá velmi půvabně. Před žehlením tylových závěsů je však třeba mít na paměti, že použití klasické žehličky může být příliš riskantní. Vyplatí se pořídit si parní žehličku nebo moderní žehličku, která produkuje velké množství páry. Tylové záclony žehlete, když jsou již připevněny na záclonové tyči – v této poloze se napařovací žehlička (nebo napařovací žehlička) dostane do zákoutí. Nezapomeňte dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi strojem a látkou.

 • Tyly je dobré žehlit v zavěšené poloze.
 • Používejte napařovací žehličku nebo žehličku s parním generátorem.
 • Spotřebič držte v bezpečné vzdálenosti.
jak žehlit tylové záclony

Žehlení záclon – je to snadné!

Jak žehlím voálové, tylové a polyesterové záclony? Každý z těchto materiálů má jiné vlastnosti. Před nákupem záclon je proto důležité zvážit nejen jejich vzhled, ale také způsob péče o ně. Koneckonců je známo, že pouze čisté, úhledné a nezmačkané záclony jsou skutečnou ozdobou interiéru. Při rozhodování o konkrétní látce můžete také přizpůsobit typ záclon svému životnímu stylu.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada