Na co se zaměřit při nákupu myčky nádobí? Průvodce

Na co se zaměřit při nákupu myčky nádobí? Průvodce

Myčka nádobí je jednou z nejlepších investic do domácnosti. Myčka nádobí má mnoho výhod – šetří čas, vodu, a tedy i peníze. V dnešním článku se zaměříme na to, na co se zaměřit při nákupu myčky nádobí – které vlastnosti jsou při nákupu myčky důležité a které lze přehlédnout. Příjemné čtení 🙂

Na co se zaměřit při nákupu myčky nádobí? Stručný průvodce

 1. Základní otázka: volně stojící nebo vestavná myčka?
 2. Šířka myčky – nejoblíbenější jsou modely o šířce 45 cm a 60 cm
 3. Energetická třída – čím vyšší, tím lepší (v současné době je stupnice A až G)
 4. Hlasitost – čím méně dB, tím lépe
 5. Spotřeba vody na cyklus – čím méně litrů, tím lépe
 6. Počet prostírání – čím více, tím lépe
 7. Přídavné programy – bylo by dobré, kdyby myčka měla programy jako eco, rychlé mytí do 30 minut, denní mytí, intenzivní program pro silné a zaschlé nečistoty
 8. Další funkce, na kterých nám záleží nejvíce, jako je ovládání telefonu přes aplikaci, vnitřní osvětlení myčky, odložený start atd.
 9. Cena – měla by mít podobu filtru, který se řídí naším rozpočtem a cenami spotřebičů na trhu. Neměli bychom kupovat nejlevnější spotřebiče nebo jen na základě jejich ceny (drahý spotřebič nemusí vždy znamenat dobrý)
Jak koupit myčku nádobí?

Vestavná nebo volně stojící myčka?

První z otázek, které si při nákupu myčky musíte položit, je, zda se jedná o volně stojící nebo vestavnou myčku. Obě verze mají své výhody i nevýhody.

Vestavná myčka – výhody a nevýhody

Výhodou vestavných myček je, že v kuchyni nebudou téměř vidět a nebudou vyčnívat. Kuchyň tak bude mít řád a bude vypadat velmi dobře.

Velkým plusem je také to, že je rozhodně větší výběr než u volně stojících myček, což nám umožní vybrat si myčku, která lépe vyhovuje našim potřebám.

Nevýhodou však je, že taková vestavná myčka musí být předem naplánována a prostor pro ni musí být připraven ještě před renovací. Po nedávné rekonstrukci kuchyně může být možnost umístění vestavné myčky nemožná nebo velmi nákladná – v lepším případě se jedná o přeskupení několika kusů nábytku, v horším případě o výměnu větší části nebo dokonce celé kuchyně.

Volně stojící myčky – výhody a nevýhody

Volně stojící myčky nádobí se naopak vyznačují tím, že mohou stát vedle dokončovací kuchyňské linky nebo, pokud se hodí, stát ve stávající vestavbě místo některé ze spodních skříněk. Někteří výrobci s tímto scénářem počítají a původní horní část myčky lze snadno vyjmout a nahradit kuchyňskou.

Další výhodou volně stojících myček je, že nemusí stát v kuchyni. Myčku nádobí pak lze snadno přemístit například do spíže.

Nevýhodou volně stojících myček je, že v místnosti vypadají méně esteticky a spotřebič může v místnosti vyčnívat. Volba volně stojící nebo vestavné myčky závisí na našich možnostech a preferencích.

Osobně doporučuji vestavné myčky nádobí – zachováme estetický vzhled kuchyně a zároveň budeme mít velký výběr spotřebičů, o které máme zájem.

Myčka nádobí 45 cm nebo 60 cm?

Druhým důležitým aspektem při nákupu myčky nádobí je také její kapacita a šířka. Nejoblíbenějšími typy myček nádobí jsou myčky o průměru 45 cm a 60 cm. Liší se tyto šířky?

Myčky nádobí 45 cm – pro koho?

Výhodou myček o průměru 45 cm jsou jejich kompaktní rozměry. Myčky tohoto typu jsou poměrně malé. Doporučujeme je pro malé rodiny do tří osob. Jsou to také myčky nádobí, které jsou ideální pro malé kuchyně s kompaktními rozměry, protože zaberou málo místa a poskytnou více prostoru pro uložení kuchyňských výrobků nebo dalšího vybavení.

Myčky nádobí 60 cm – pro koho?

Myčky nádobí o šířce 60 cm se doporučují pro velké rodiny. Na jeden cyklus se do nich vejde podstatně více sad nádobí (asi 14-15 sad), takže jeden program stačí na umytí veškerého nádobí od večeře. Kromě toho se myčka nádobí – vzhledem ke své velikosti – doporučuje do větších kuchyní, kde je pro ni místo.

Jakou myčku nádobí je nejlepší koupit?

Jak si mohu koupit myčku nádobí? Základní faktory, které je třeba zvážit

Jakmile zjistíte, o jaký typ a kapacitu máte zájem, můžete přejít k dalšímu kroku, a to k technickým specifikacím. Nejdůležitějšími faktory při nákupu myčky nádobí jsou:

 • energetická třída
 • objem
 • příjem vody na cyklus
 • počet jídelních souprav, které myčka pojme
 • cena

Energetická třída myčky nádobí

Spotřeba energie myčky je jedním z nejdůležitějších parametrů. Myčka nádobí v domácnosti může běžet i každý den, proto se vyplatí věnovat jí pozornost.

Od roku 2021 se změnily energetické štítky a třídy myček nádobí. Od té doby jsou myčky nádobí klasifikovány od A do G, kde G je myčka nádobí s největší spotřebou zdrojů a A s nejmenší. Při nákupu bílé techniky, a to nejen myček nádobí, se vyplatí zvážit spotřebiče s nejvyšší možnou energetickou třídou.

Podle nových pokynů jsou myčky nádobí s třídou A mimořádně energeticky účinné, což znamená, že na jeden cyklus spotřebují velmi málo elektřiny.

Energeticky úsporné jsou však i třídy B a C – po změně energetické stupnice v roce 2021 se do této skupiny dostaly spotřebiče třídy A++ a vyšší.

Při nákupu myčky nádobí je vhodné vynechat myčky v energetické třídě G, protože jejich časté používání bude dlouhodobě neekonomické a projeví se na vašem účtu za elektřinu.

Čím vyšší je energetická třída myčky, tím lépe.

Hlučnost myčky nádobí

Tento faktor stojí za zvážení zejména v situacích, kdy je myčka umístěna v kuchyňském koutě. V tomto případě platí, že čím tišší je myčka, tím méně ruší členy domácnosti v místnosti spojené s kuchyní.

Pokud je kuchyň samostatnou místností, není tato hlučnost již tak důležitým faktorem. Moderní myčky nádobí pracují s hlasitostí kolem 45 decibelů, což je hlasitost běžného rozhovoru.

Čím tišší je myčka, tím lépe.

Spotřeba vody v myčce na jeden cyklus

Jedním z hlavních faktorů, na které byste se měli před koupí myčky zaměřit, je také spotřeba vody. Bez ohledu na hodnotu tohoto faktoru však myčka nádobí spotřebuje mnohem méně vody než ruční mytí nádobí, což je třeba mít na paměti. Myčky nádobí spotřebují během jednoho mycího cyklu v průměru asi 10 litrů vody.

Čím méně litrů myčka spotřebuje, tím lépe.

Počet hrnců a pánví, které myčka pojme

To je faktor, na který je třeba se při nákupu myčky zaměřit. Tuto hodnotu si můžete snadno ověřit na energetickém štítku dané myčky. Čím více sad nádobí se do myčky vejde, tím lépe.

Myčky o průměru 45 cm pojmou v průměru 9 až 10 jídelních souprav a myčky o průměru 60 cm 13 až 15 jídelních souprav.

Čím více sad nádobí myčka pojme, tím lépe.

Cena myčky nádobí

Důležitým faktorem při nákupu myčky je také cena. To by však nemělo být hlavním faktorem a neměli byste kupovat nejlevnější myčku. Měli bychom se také vyvarovat nákupu nové myčky jen na základě její ceny – ne vždy se velká akce na určitý spotřebič skutečně vyplatí a nejdražší spotřebič neznamená ten nejlepší.

Zpočátku by při výběru bílé techniky měla hrát filtrační roli cena. Po úvodním pohledu na realitu trhu a náš dostupný rozpočet bychom se měli poohlédnout po spotřebičích v cenové relaci, která nás zajímá.

Cena by měla hrát rozhodující roli až poté, co se seznámíme se všemi spotřebiči v dané cenové relaci a vybereme několik myček, které nás nejvíce zaujaly. Teprve na konci, kdy budeme mít ze dvou nebo tří vybraných spotřebičů problém, který vybrat, by měla hrát rozhodující roli cena.

Na co si dát pozor při koupi myčky nádobí?

Další faktory, které je třeba zvážit

Dalšími faktory při nákupu myčky nádobí jsou například:

 • další prací programy
 • použité technologie
 • záruka
 • recenze výrobců a produktů

Další programy pro mytí nádobí

Před nákupem se také vyplatí seznámit se s jeho programy. Nejdůležitější z nich jsou:

 • “eko” program, který účinně myje nádobí s nižší spotřebou elektřiny a vody
 • denní mycí program
 • krátký program na cca 30 minut pro rychlé mytí nádobí, např. během velké oslavy
 • intenzivní program na čištění např. zaschlých zbytků potravin
 • speciální, speciální mycí program pro lepší péči o myčku a tím i prodloužení její životnosti

Vítány jsou i další programy.

Technologie myček nádobí

Při hledání je třeba vzít v úvahu také technologie, které jsou součástí myčky. Nejdůležitější z nich, kterou výrobci stále častěji využívají, může být ovládání myčky prostřednictvím aplikace v telefonu. To nám umožní zapínat a vypínat myčku, když jsme mimo domov, sledovat její aktuální stav a také dostávat upozornění na telefon, když mycí cyklus skončí.

Mezi další technologie patří speciální povrchová úprava povrchu myčky proti otiskům prstů u volně stojících myček, automatické otevírání dvířek na konci mycího cyklu, tišší motor a automatická volba programu podle aktuální náplně.

Záruka na myčku nádobí

Záruka na myčku nádobí je také užitečná informace. Z pohledu spotřebitele je myčka nádobí, která má delší záruční program než ostatní spotřebiče v dané třídě, účinnější a výrobce si je svým spotřebičem jistý.

Recenze výrobců a produktů

Před konečným nákupem je dobré si přečíst recenze, které poskytli majitelé konkrétní myčky nádobí. V recenzích stojí za to hledat informace o tom, zda se myčka porouchá. V případě, že se o takových situacích objevují sporadické recenze, stojí za to přečíst si, jak byl spotřebič servisem opraven a zda s tím byly nějaké problémy.

Kromě toho se vyplatí přečíst si také, zda existují negativní recenze na servisní služby pro zařízení konkrétního výrobce. Je třeba mít na paměti, že myčka nádobí je jen spotřebič a může se časem opotřebovat nebo porouchat, a v takovém případě je pravděpodobné, že budeme mít co do činění se servisem výrobce.

Na co se zaměřit při nákupu myčky nádobí – shrnutí

Nákup myčky nádobí by měl být dobře promyšlený. Při koupi takové myčky je třeba zvážit mnoho dalších faktorů, protože spotřebič nám bude sloužit dlouhá léta. Čím více faktorů před nákupem zkontrolujeme, tím lépe nám bude spotřebič sloužit. V tomto příspěvku jsem zdůraznil nejdůležitější faktory a další faktory, které je vhodné při nákupu myčky nádobí zvážit. Přeji vám hodně štěstí při nákupu myčky. Přeji vám úspěšné hledání!

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada