Záclony na parapet nebo za parapet? Jakou délku mám zvolit?

Záclony na parapet nebo za parapet? Jakou délku mám zvolit?

Záclona je nepostradatelným prvkem domácího dekoru. Poskytuje vhodné prostředí, chrání před světlem a zajišťuje soukromí domácnosti. Jejich volba však nemůže být náhodná. V následujícím článku vysvětlíme, jaká by měla být délka záclon, zda by se měly záclony dotýkat podlahy a jaká je standardní délka záclon.

Jaká by měla být délka záclon?

Délka závěsů umožňuje manipulovat s optickou velikostí místnosti. Montáž záclonové tyče ve výšce stropu v kombinaci s velmi dlouhými záclonami vytváří dojem mnohem vyšší místnosti. Toto řešení volí zejména majitelé místností, které jsou obzvláště nízké. Tímto způsobem lze zabránit klaustrofobické atmosféře v místnosti.

Kromě toho je vhodné si před nákupem připomenout přesné rozměry. Dlouhé a krátké záclony mají různé parametry z určitého důvodu. Příliš dlouhý závěs se nadměrně rozprostírá na podlaze a hromadí prach. Na druhou stranu příliš krátký závěs neposkytne požadované soukromí nebo bude vypadat směšně a nebude plnit žádnou funkci. Následující část článku se bude podrobněji zabývat délkou.

jaká je vzdálenost mezi závěsem a radiátorem.

Záclony na okenní parapet

Řešením, které se osvědčí zejména v kuchyni, je volba závěsu, který sahá až k okennímu parapetu. Vzdálenost mezi závěsem a parapetem by měla být alespoň několik centimetrů. Kontakt s ním je velmi nevzhledný. Podporuje také znečištění závěsu, což vyžaduje časté čištění. Standardní délka závěsů v tomto případě končí asi dva centimetry nad pracovní deskou.

Záclony za okenním parapetem

Ty obvykle končí 5 až 10 cm pod úrovní prahu. Nepřekrývají však úroveň radiátorů. Ty se v naprosté většině případů instalují pod okenní parapety. Větší délka by vedla k zakrytí radiátorů. V důsledku toho by se výrazně snížila jejich topná funkce. Důležité však je, jak se vypočítá délka záclon. Za délku záclony je třeba považovat vzdálenost od záclonové tyče ke konci látky. Všechny části nad záclonovou tyčí nejsou pro délku relevantní.

Měl by se závěs dotýkat podlahy?

Když už znáte odpověď na otázku “jaká je délka záclony k okennímu parapetu”, můžete přejít k úvaze, zda se má záclona dotýkat podlahy. V naprosté většině případů se to důrazně nedoporučuje. Především kontakt s podlahou znamená nevyhnutelné zachytávání prachu. Ohrožena je také estetika opony. Záclona, která se dotýká podlahy, může být opticky nešetrně složená. Proto se doporučuje od vypočtené vzdálenosti záclonové tyče od podlahy odečíst přibližně dva až pět centimetrů látky. Takto dlouhé závěsy se používají například na balkonových oknech. V jejich případě se nemusíte starat o zakrytí chladiče.

zda se má závěs dotýkat podlahy

V některých uspořádáních se však závěsy dotýkají podlahy. V jejich případě se délka záclon až k podlaze dosáhne tak, že se k délce látky přidá pět centimetrů, aby spadaly až k podlaze. Obvykle se jedná o velmi elegantní styly. Nicméně i v těchto případech je třeba počítat s prachem.

Kam by měl krátký závěs sahat?

Významnou roli hrají již několikrát zmíněné radiátory. Pokud je byt obtížně vytápitelný, měli byste rozhodně zvolit velmi krátké závěsy. Ztížená cirkulace tepla může mít dalekosáhlé důsledky. Příkladem jsou nemoci způsobené chladem a v extrémních případech i finanční postihy za ochlazování prostor.

vzdálenost závěsu od okenního parapetu.

Konkrétním případem jsou tzv. krajkové závěsy. Tento typ závěsu se rozprostírá kolem středu okna. Nejčastěji se instalují do kuchyní. Tímto způsobem nehrozí, že by se při každodenní práci v kuchyni ušpinily.

Jak daleko je závěs od radiátoru?

Při výpočtu této vzdálenosti stačí jednoduchý postup. Změřte vzdálenost radiátorů a okenního parapetu od stěny. K získaným výsledkům připočtěte minimálně 5 centimetrů korekce na tepelné zvlnění závěsu. Taková vzdálenost zajistí, že ani při intenzivním mávání nedojde ke kontaktu závěsu s radiátorem.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada