Jak přirozeně barvit vejce? Přírodní barviva na velikonoční vajíčka

Jak přirozeně barvit vejce? Přírodní barviva na velikonoční vajíčka

Vejce jsou nedílnou součástí Velikonoc. Jsou symbolem života a plodnosti. Každý velikonoční košík by měl obsahovat alespoň jedno vajíčko. Na velikonočním stole se často objevují v podobě plněných vajec. Vejce mohou být jakousi dekorací, pokud je vhodně ozdobíte. V dnešním článku vám poradíme, jak si doma přirozeně obarvit vajíčka!

Jak přirozeně obarvit vejce?

Přírodní barvení vajec je stále oblíbenější. Především je rozhodně levnější a určitě zdravější než nákup umělých barviv v obchodě. Ekologie se neustále vyvíjí, buďme tedy také ekologičtí a používejme k barvení vajec zeleninu, ovoce a koření. Jaké výrobky se hodí k barvení velikonočních vajíček? Nejčastěji používanou zeleninou pro přírodní barvení je cibule, červená řepa a špenát. Můžete také použít ovoce, například borůvky, nebo koření, například kurkumu.

Přírodní barviva na vejce

Jak přirozeně barvit vejce?

Existují dvě oblíbené metody přírodního barvení vajec – barvení za tepla a za studena. Barvení za tepla zahrnuje vaření syrových vajec ve vodě spolu s přírodním barvivem. Při studené metodě se do horké vody vkládají již uvařená vejce a přírodní barvivo. Hotová vejce bude možné vyjmout, jakmile voda vychladne.

Jak barvit vejce cibulí?

Barvenívajec cibulí je jednou z nejstarších a nejoblíbenějších metod. Použitím cibule získají naše vejce krásnou vínovou barvu. Intenzita barvy samozřejmě závisí na množství přírodního barviva. Chcete-li vejce obarvit přirozeně, dejte na dno hrnce cibulové slupky, přidejte vejce, lžíci octa a vše zalijte vodou. Vejce vařte asi 10-15 minut a poté je nechte ve vývaru vychladnout.

barvení vajec cibulí

Jak barvit vejce špenátem?

Pokud chceme, aby se naše velikonoční vajíčka krásně snoubila se zelenou řeřichou, musíme použít špenát. Tato zelenina dodá našim vejcím krásný zelený odstín přirozeným způsobem. Špenátové listy vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte. Do vroucí vody přidejte syrová vejce a vařte je standardně 15 minut. Pro lepší výsledek je dobré nechat vejce spolu se špenátovými listy několik hodin odležet.

Jak obarvit vejce na žluto pomocí kurkumy?

Pokud chceme, aby naše vejce byla přirozeně obarvená na žluto, budeme potřebovat kurkumu. Toto koření je známé tím, že barví, takže barva může být velmi intenzivní. Do hrnce s vodou přidejte ocet, sůl a asi 4-5 lžic kurkumy. Můžeme přidat více koření – pak bude účinek silnější. Roztok vařte asi 10 minut a poté do něj přidejte vejce. Vejce vařte na mírném ohni asi 15 minut a nechte je vychladnout. Pro ještě lepší efekt lze vejce nechat v přírodním barvivu několik hodin.

Přírodní barvivo na vejce s kurkumou

Jak obarvit vajíčka červenou řepou na růžovo?

Červená řepa je zelenina s mimořádně intenzivním barvivem, takže při přírodním barvení vajec na Velikonoce bude fungovat dokonale. Při této zábavné činnosti buďte opatrní, abyste si při ní neobarvili ruce. Řepu oloupejte, nakrájejte na plátky a vložte do hrnce, poté zalijte vodou se solí a octem. Do hrnce přidejte další vejce a vařte asi 10 až 15 minut. Po uvaření je vhodné nechat vejce v roztoku několik hodin. Po celém procesu by měla vejce přirozeně zrůžovět.

Přírodní barvivo na vejce s červenou řepou

Jak barvit vejce červeným zelím?

Červené zelí obarví naše vajíčka na krásnou modrou barvu. K tomu budeme potřebovat půl hlávky červeného zelí nakrájeného na silné proužky. Takto připravené zelí vložte do hrnce, zalijte vodou a vařte asi 30 minut. Vzniklý roztok slijte a přidejte ocet a sůl. Vajíčka se vloží do roztoku a nechají se stát přes noc.

Barvení vajec červeným zelím

Jak barvit vajíčka čajem?

Přírodní barvení vajec čajem je pravděpodobně nejjednodušší způsob barvení velikonočních vajec. V závislosti na použitém čaji se barva liší. Obyčejný čaj obarví vajíčka na hnědo, zelený čaj na tmavě zeleno a ibišek na růžovo. Do hrnce nalijte 0,5 litru vody a přidejte 3 polévkové lžíce čaje nebo 3 sáčky. Odvar se nechá několik hodin vychladnout. V dalším kroku odvar přecedíme, nalijeme do hrnce a přidáme vejce. Vývar spolu s vejci je třeba vařit asi 10 minut a odložit na několik hodin do chladna, aby se obarvil.

Jak dosáhnout nejlepšího přirozeného efektu barvených vajec?

K barvení je vždy nejlepší používat vejce se světlou skořápkou. Pokud jste již koupili vejce s tmavou skořápkou, můžete je snadno zesvětlit. Vejce vložte na několik minut do vývaru z vody a octa. Skořápka by měla být po chvíli světlejší. Je také důležité, aby vejce, která chcete obarvit, byla čerstvá. Čerstvost vajec lze snadno zkontrolovat domácími metodami. Více se o tom dočtete v článku: Jak zjistit, zda je vejce čerstvé?

Přírodní způsoby barvení vajec

Další důležitou věcí je doba barvení. Protože se jedná o přírodní barvivo, doporučuje se nechat vejce v barvicím roztoku odpočinout. V některých případech to může být i několik hodin. Pokud chcete, aby barvicí efekt vydržel co nejdéle, je vhodné přidat do barvicího roztoku trochu octa. Barva se tak usadí a efekt bude ještě lepší. Aby byla velikonoční vajíčka krásná a lesklá, potřete je například máslem nebo olivovým olejem.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Kuchyně