- Napsala Adéla Svobodova
Co se týče Polska, žádné dva štědrovečerní stoly nejsou stejné – na každém z nich se bude podávat jiný soubor pokrmů připravených jedinečným způsobem. Snad největší rozdíly najdeme u polévek; tento pokrm, kterým tradičně začíná večeře, se připravuje z mnoha různých surovin – od zeleniny přes ryby až po ovoce. Těm, kteří plánují tuto slavnostní večeři, doporučujeme, která polévka se nejlépe hodí k polské tradici Štědrého dne.
Obsah
Bezkonkurenční štědrovečerní boršč
Nezpochybnitelný král vánočního stolu bez ohledu na region Polska. Štědrovečerní boršč se tradičně připravuje na základě řepného kvásku, který mu dodává charakteristickou kyselou chuť. Hřejivý a pikantní pokrm s nádechem česneku a majoránky je ideálním začátkem vánoční hostiny. V závislosti na domácí tradici se podává s různými přílohami, jako jsou:
- ravioly (v Krakově smažené na másle, podávané na samostatném talíři)
- krokiety
- paszteciki
- kulebiak
Štědrovečerní polévka? Rozhodně houbová polévka!
Houbová polévka na Štědrý den je neméně oblíbená než její předchůdkyně, je to naprostá klasika, která svou jedinečnou vůní a strukturou vystihuje podstatu Vánoc. Nejpravdivější a nejtradičnější obsahuje sušené lesní houby (nejlépe hříbky nebo hříbky), ale dobře se hodí i obyčejné houby. Ačkoli je všeobecně oblíbený bez ohledu na to, v které části Polska se nacházíte, určité rozdíly lze pozorovat v tom, s čím se podává. Mezi nejčastější varianty patří łazanki, brambory a také krutony.
Rybí polévka na Štědrý den? Stojí za vyzkoušení!
Rybí polévka naŠtědrý den je na stolech 24. prosince, ale ne tak často jako červený boršč s raviolou nebo houbová polévka. Nejčastěji se objevuje v západopomořanském a kašubském regionu, což se zdá být pochopitelné vzhledem ke stálému přístupu k čerstvým a kvalitním rybám v těchto regionech. Podle tradice se připravuje z kapřích kousků, které zbyly z jiných pokrmů – hlav, páteře a ocasů -, ale v některých domácnostech se volí jiný druh ryby: sleď, treska nebo pstruh. Když přidáte trochu italské zeleniny, získáte vynikající, vydatný pokrm, který si v ničem nezadá s jinými tradičními štědrovečerními polévkami.
Ovocná polévka na Štědrý den – z čeho se skládá?
Jsme zvyklí připravovat spíše kompot ze sušeného ovoce. V některých oblastech Polska, například v Kujavsku, je švestková polévka na Štědrý den stále běžnou součástí vánočního menu. Připravuje se na bázi uzených švestek na uhlí, kterým vděčí za svou charakteristickou kouřovou, až lehce masovou chuť. Obvykle se podává na sladko s knedlíky. Variantou je slezská moczka, která se připravuje z perníku změklého tekutinou (např. pivem), ořechů a oříšků. Zajímavé je, že v nejstarší verzi tohoto pokrmu se místo sladkých nápojů, které by odpovídaly pikantní chuti těsta, používaly… vývar z rybí hlavy nebo zeleninový vývar.
Tradiční štědrovečerní polévka – mandlová polévka
Snad nejneobvyklejší, ale přesto tradiční štědrovečerní polévka se podává na sladko. Podává se spíše jako dezert na závěr slavnostního jídla než jako suchý pokrm, s nímž si obvykle spojujeme polévky. Základem je řídký pudink z mléka, cukru a bramborové mouky, ochucený skořicí a vanilkou. Dříve se objevoval pouze v domácnostech bohatých lidí, protože mandle byly vzácným a luxusním zbožím. Ačkoli se jejich hodnota od té doby změnila, mandlová polévka se přesto do polských domácností natrvalo nedostala a stala se spíše vzácností než každodenním jídlem
Adéla Svobodova
Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!
Viz více: Kuchyně