Co běhat v zimě a jak se oblékat na běhání?

Co běhat v zimě a jak se oblékat na běhání?

Běh je fyzická aktivita, kterou lze provozovat nejen na jaře a v létě, ale i v zimě. Pak si musíte pořídit správné oblečení, které vás ochrání před nízkými venkovními teplotami. Výběr správného oblečení je klíčovou otázkou nejen pro profesionály, ale i pro amatérské běžce. Proto bychom se v tomto článku rádi zaměřili na to, jaké zimní běžecké oblečení bude nejvhodnější.

V čem běhat v zimě? Zimní běžecké oblečení

Běh je poměrně intenzivní forma fyzické aktivity. Tělo každého běžce při této činnosti vytváří poměrně velké množství tepla. Zatímco v létě obvykle nemám problém zajistit dobré větrání, v zimě může být velmi obtížné zajistit správnou tepelnou rovnováhu.

Samozřejmě je důležité, abyste se na běhání neoblékali příliš teple nebo příliš chladně. Nejlepší je zvolit oblečení, které je typicky určeno pro zimní běh. Co by tedy nemělo chybět v šatníku zimního běžce? Zřejmě takové kousky oblečení jako:

 • bundu,
 • boty,
 • kalhoty,
 • ponožky,
 • rukavice,
 • klobouk
Zimní běžecká bunda

Zimní běžecká bunda

Zimní běžecká bunda by vás samozřejmě měla zahřát, ale stejně důležité je, aby odváděla přebytečné teplo. Membránová bunda může být skvělou volbou. Účinně chrání tělo před nepříznivými vnějšími podmínkami, jako je vítr, mráz a sněžení.

Membránový plášť

Tento typ bundy je vyroben ze speciálního typu materiálu – membrány. Obsahuje póry, které jsou mnohem menší než kapičky vody, ale zároveň mnohem větší než velikost molekul vodní páry vznikající při intenzivním běžeckém tréninku. To znamená, že dovnitř nepronikne déšť ani sníh a přebytečné teplo se odvede ven.

Tyto bundy se obvykle skládají z několika vrstev, přičemž první vrstvou je membrána. Na trhu je mnoho typů membránových bund, proto se při nákupu vyplatí sledovat parametry, jako je nepromokavost a prodyšnost. Takové bundy zakoupené na trhu nemusí mít nejlepší vlastnosti.

V chladných dnech se sněhem nebo deštěm je nejlepší zvolit membránovou bundu. Jedná se o bundy velkého kalibru, často označované jako hardshell bundy.

Softshellová nebo větrová bunda

Dalším doporučeným typem bundy může být také větrovka nebo lehká softshellová bunda. První poskytuje velmi dobrou ochranu proti větru, stejně jako druhá. Softshellová bunda však poskytuje také základní teplo a znamená, že na sebe nemusíte oblékat příliš mnoho vrstev oblečení.

Softshellová bunda kombinuje vlastnosti posledních vrstev cibule. Vnější strana je vyrobena z vysoce pružného materiálu, který tvoří bariéru proti větru. Vnitřní strana je naopak vyrobena z měkké, fleecové izolace. Její název – softshell – má být jasným signálem, že se jedná o bundu, která je protikladem bund hardshellových.

Tento typ bundy by se měl nosit v relativně suchých dnech bez deště nebo sněhu, ale v mrazu, chladu a větru. Vzhledem k použitému materiálu se dobře vyrovnají s těmito venkovními podmínkami.

Běhání v zimě - jak se oblékat?

Mikina na běhání

Mikinaje důležitou vrstvou pro běhání v zimě. Bunda by měla izolovat tělo. Měla by být poměrně tenká. Jeho hlavní funkcí je zahřát horní část těla, nikoliv ji přehřát, proto by neměl být silný. Je dobré nosit mikinu s vysokým límcem na zip. Tím ochráníte krk před prochladnutím.

Zimní běžecké kalhoty

Další velmi důležitou součástí zimní výbavy každého běžce jsou samozřejmě kalhoty. Ale které zimní běžecké kalhoty budou nejlepší? Může to znít poněkud zvláštně, ale v tomto případě se vyplatí vsadit na legíny.

Legíny jsou ideální na běhání v zimě. Velmi těsně přiléhají k tělu, takže nijak nebrání běžci v provozování sportu (není třeba se obávat, že se zachytí například o vyčnívající větve stromů a keřů). Takové legíny musí být samozřejmě vyrobeny z poněkud silnějšího materiálu. Měly by obsahovat další vrstvu vlny na vnitřní straně, která pomůže zajistit odpovídající tepelné vlastnosti při nízkých teplotách.

Pokud je však venku poměrně nízká teplota, je dobré si pod legíny dát další vrstvu termoaktivního prádla, aby vám při běhu rozhodně nemrzly nohy.

Zimní běžecké ponožky a boty

Při výběru běžeckých bot na zimu se vyplatí dbát na to, aby měly membránu, která nepropouští povětrnostní vlivy, aby se do nich nedostala nízká teplota země. Vzhledem k tomu, že zimní běžecké boty neobsahují žádnou dodatečnou izolaci, je dobré pořídit si správné ponožky, které pomohou udržet botu co nejteplejší.

Zimní běžecké ponožky by samozřejmě měly být poměrně silné, protože pouze takový výrobek udrží vaše nohy v optimální teplotě, i když je venku poměrně nízká teplota.

Zimní běžecká obuv

Rukavice a čepice pro zimní běh

V zimě vaše ruce začínají poměrně rychle ztrácet teplotu, a proto je dobré si pořídit správné rukavice, když se rozhodnete běhat. Neměly by však být příliš teplé, protože množství tepla, které tělo při běhu vyprodukuje, je opravdu vysoké, takže například lyžařské rukavice mohou být jednoduše příliš teplé. Nejlepší je v tomto případě koupit si tenké běžecké rukavice, které jistě obstojí i při zimní fyzické aktivitě.

Zimní běžecká čepice by naopak měla být vyrobena z poměrně teplého materiálu, který však pomáhá odvádět přebytečnou vlhkost ven. Pokud však venku není příliš chladno, můžete si pořídit o něco tenčí čepici nebo speciální čelenku určenou pro zimní běh.

Běhání v zimě se správným oblečením

V zimě je jedním z nejdůležitějších prvků pro běhání právě oblečení. Během chladných, někdy až mrazivých venkovních teplot bychom se měli podle výše uvedených tipů dostatečně teple obléknout. Tím zajistíme, že budeme připraveni na jakékoli povětrnostní podmínky. Při nízkých teplotách pamatujme také na věci, jako je běžecká mikina, termoprádlo nebo čepice a rukavice.

Běhání v zimě je poměrně náročný sport. Důležitým prvkem je správné běžecké oblečení, správná fyzická a psychická příprava před tréninkem a bezprostředně po něm.

Co běhat v zimě – shrnutí

 1. Při běhání v zimě bychom měli mít na paměti základní prvky. Na jedné straně by vaše zimní běžecké oblečení mělo zajišťovat dobrou ventilaci a zároveň vás chránit před větrem, mrazem nebo sněhem.
 2. Pro běhání v zimě by bunda neměla být příliš silná. Pro zimní trénink doporučujeme membránovou bundu. Má speciální typ povlaku, který obsahuje póry mnohem menší než kapky vody. Díky tomu je bunda vodoodpudivá, protože se přes ni nedostanou kapky vody, a zároveň z ní mohou snadno unikat molekuly vodní páry vznikající při tréninku.
 3. Při běhání v zimě doporučujeme nosit na hlavě čepici. Právě hlavou uniká většina tepla vznikajícího při tréninku.
 4. Oblečení pro zimní běh by mělo zahrnovat také legíny z mírně silnějšího materiálu. Ty přilnou k tělu a neměly by běžci překážet.
 5. Běhání v zimě ve správném oblečení často závisí na povětrnostních podmínkách venku. Ujistěte se, že vám není ani příliš teplo, ani příliš zima, a zároveň se chraňte před mrazivým větrem a sněhem nebo deštěm.
Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Sport