Jak často týdně běháte?

Jak často týdně běháte?

Nový rok pro mnohé znamená nová novoroční předsevzetí. Často se jedná o běhání, jehož provozování nevyžaduje pro začátek mnoho peněz. Nováčci ve cvičení však dělají chybu, že běhají každý den. Tělo si tak nemůže zvyknout na novou formu každodenní aktivity, což může vést k rychlému zranění a znechucení. Jak často byste měli běhat? Vyzývám vás, abyste si článek přečetli.

Kde mám začít běhat?

Na začátku si položte otázku, proč chcete běhat – abyste zhubli, překonali svůj osobní “běžecký” rekord nebo je pro vás běhání formou pozitivní energie? Každá z těchto odpovědí se mírně liší, pokud jde o samotnou formu běhu, plán, frekvenci, ale i denní stravu.

Bez ohledu na hlavní cíl by však každodenní pohyb měl být součástí života každého člověka. Nejedná se však o každodenní běh, ale o prokládání běhu jinými aktivitami, jako je jóga, plavání, jízda na kole nebo delší procházka. Každodenní cvičení v délce alespoň 30 minut vám pomůže zvýšit ochranu proti zranění a cítit se zdravě.

Běh - jak často běhat?

Začínáte běhat – kolik tréninků týdně?

Stát se mírně pokročilým běžcem vyžaduje hodně kilometrů. Na začátku musíte znát své možnosti. Na začátku je vhodné zvolit tréninky třikrát týdně, každý asi 20-30 minut, prováděné v prvním tempu aktivity. To znamená, že tempo běhu by mělo být tak pomalé, abyste mohli zároveň volně mluvit. Tempo běhu může být pomalé a v situacích, kdy dochází k zadýchávání, je vhodné začít chůzí/během.

Z tohoto důvodu je vhodné na začátku běžeckého dobrodružství přizvat další osobu. Běh s dalším běžcem nás bude nejen dále motivovat, ale také nám umožní udržovat přiměřené tempo běhu.

Frekvence běhu pro zkušené

Po nějaké době bude možné běhat až 60 minut v kuse, třikrát týdně. Pokud je vaším cílem běhat aktivně, bez většího cíle, pak je toto množství běhu již dostatečné. Nevyžaduje další zvýšení času nebo počtu tréninků týdně. Pokud se však chcete účastnit maratonů a překonávat své osobní rekordy, pak se vyplatí věnovat více úsilí seberozvoji.

Počet tréninků pro maratonské běžce

Maratonci – navzdory zdání – neběhají sedm dní v týdnu. K tomu, abyste maraton uběhli v pohodě, bez intenzivního boje o stupně vítězů a co nejlepší výsledek, stačí soustavný aktivní běžecký trénink třikrát týdně.

Pokud vás však pouhé zdolání maratonu neuspokojuje a láká vás bojovat o dobrý výsledek, měli byste svůj trénink rozšířit i na jiné, obecné formy aktivity.

Kromě toho – pokud jste dostatečně ambiciózní – můžete zvýšit frekvenci běhu na čtyřikrát nebo dokonce pětkrát týdně. Poté byste se měli zaměřit především na jejich kvalitu, zvýšení tempové vytrvalosti a běžecké síly. Méně se zaměřte na počet kilometrů a více uspokojení získejte z kvality tréninku.

Běhání sedmkrát týdně

Běhání sedmkrát týdně je vyhrazeno především profesionálním běžcům. Mají své vlastní trenéry, kteří denně kontrolují jejich výkony, analyzují je a podle toho upravují jejich trénink. Takoví lidé mohou běhat až dvakrát denně! Takto vysoké úsilí by však měli sledovat odborníci a lékaři, kteří pomáhají s tak intenzivní činností. Takový extrémní běh by měli přenechat profesionálům, kteří se běhu věnují celý život a mají dostatek času na dostatečnou regeneraci těla.

Jak často můžete běhat?

Běh dvakrát týdně – je to možné?

Běhání dvakrát týdně je možné. Navzdory zdání se však nedoporučuje pro amatéry. Takový trénink se skládá z nižší frekvence tréninku, ale rozhodně z delší běžecké trasy. Proto se takový plán doporučuje lidem, kteří dobře znají svůj organismus, možnosti a omezení a mají dlouholeté běžecké zkušenosti. Počet těchto lidí tvoří malé procento běžců.

Jak dlouho a jak často běhat – shrnutí

Odpověď na tuto otázku není jednoznačná – tento faktor závisí na mnoha proměnných. Předchozí cvičení, každodenní sportování a dokonce i vaše váha a odhodlání jsou faktory, které vám usnadní (nebo ztíží) začít pravidelně běhat. Nejjistější odpověď, kterou můžete dát, jsou tři běhy týdně, každý zhruba 20-30 minut pro začátečníky a 60 minut pro středně pokročilé běžce. Za zvážení stojí také hybridní tréninky, tj. střídání běhu, jízdy na kole a plavání.

Cílem každodenního tréninku je zvýšit efektivitu a maximalizovat výsledky. V situaci, kdy již nevidíte nové výsledky a máte pocit, že se zhoršujete, stojí za to nahradit jeden trénink obecným tréninkem. To bude mnohem lepší řešení než přesně přidávat další kilometry k vašim současným tréninkům.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Sport