Jak se oblékat na běhání na jaře?

Jak se oblékat na běhání na jaře?

Jaro je ideálním obdobím pro zahájení běžeckého dobrodružství. Začátek jara je obdobím, kdy se venkovní teploty pohybují kolem 0 až 10 stupňů, sníh už neleží, silnice už nejsou namrzlé a dny jsou rozhodně delší než v zimě. Právě jaro je ideálním obdobím pro začátek běhání, chladné teploty jsou za námi a už nás neděsí, a ty horké před námi. Jak se tedy na jaře oblékat na běhání? Zvu vás k dalšímu čtení 😉

Běhání na jaře – běžecké oblečení

Jarní běžecké oblečení se skládá z několika částí. Základem je samozřejmě správná obuv. Celé oblečení by mělo vypadat následovně:

  • běžecké boty
  • dlouhé legíny nebo krátké šortky
  • lehkou bundu nebo top bez rukávů a v teplých dnech jednoduchý top.
  • baseballová čepice

Běžecké boty na jaře

Boty jsou při běhu zásadní. Právě ony mají částečně tlumit okamžik dopadu nohy na zem, a proto je jejich výběr velmi důležitý. Obuv by měla být vyrobena z lehkého a prodyšného materiálu tak, aby umožňovala výměnu vzduchu. Podrážka by naopak měla mít dobrou přilnavost k zemi – neměla by klouzat na mokrém povrchu. Na jaře se mohou vyskytnout časté a krátkodobé deště a silnice a chodníky budou mokré, a tudíž kluzké.

Běžecké kalhoty na jaře

Spodní část oblečení při jarním běhu je již relativně volná. Pokud plánujete intenzivní trénink, můžete si při teplotě 10 stupňů Celsia nebo vyšší obléci i krátké šortky, protože tělo se při běhu zahřeje zhruba po 10 minutách a obnoví se tak tepelný komfort. Při teplotě 5 stupňů Celsia nebo nižší však doporučujeme nosit dlouhé legíny. Ty budou těsně přiléhat k tělu a zároveň zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu.

Jak se obléknout na běhání na začátku jara? Běh při 0 stupních

Lehká bunda nebo bunda bez rukávů

Důležitým prvkem je také svrchní oděv. Na jaro doporučujeme dvě řešení: lehkou bundu nebo bundu bez rukávů. V mírně chladnějších dnech se hodí lehká bunda, která ochrání před větrem a mírným deštěm.

Bunda bez rukávů je naopak určena pro teplejší dny. Poskytne ochranu hrudníku před chladem. Usnadní udržení správné tepelné teploty a zároveň umožní velmi dobrou cirkulaci vzduchu.

Baseballová čepice

Pokrývka hlavy je tak trochu doplňkový prvek, nicméně stále velmi důležitý. Chrání totiž hlavu před větrem, deštěm a sluncem. Případně můžete nosit šátek, který je pro tyto role také ideální.

Jak se obléknout na běhání na začátku jara? Běh při 5 stupních

Běh při 5 stupních Celsia je také úkol, který vyžaduje odvahu a vhodné oblečení. Při této teplotě takové oblečení důrazně doporučuji:

  • lehká obuv, prodyšná
  • dlouhé legíny
  • lehká bunda z větru a voděodolného materiálu.
  • baseballová čepice nebo šátek

Běžecké oblečení na jaře – na co si dát pozor?

Při výběru běžeckého oblečení na jaře se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda má zvolené oblečení dostatečnou cirkulaci vzduchu. Pokud je oblečení z materiálu, který nepropouští vzduch, budeme se nadměrně potit a naše energie se bude soustředit na tento prvek místo na řádné cvičení.

Jarní běžecké oblečení

Dalším aspektem, na který je třeba se zaměřit, je přiléhavost materiálu k tělu a rychlost schnutí. Důležité je, aby vás při běhu nic nerušilo, takže čím lépe padnou, tím lépe. Na druhou stranu je důležitá rychlost schnutí materiálu, protože při běhu produkujeme velké množství potu. Čím rychleji materiál uschne, tím lépe pro nás. Při běhu v mokrém obleku se můžete vystavit nachlazení, rýmě nebo kašli.

Čeho se vyvarovat?

Při oblékání na běh bychom se měli vyvarovat “cibulového” oblečení, oblečení z příliš silného materiálu nebo věcí, které nejsou prodyšné. Na jaře je již dostatečně teplo, takže se nemusíme tak výrazně oblékat. Je také důležité si uvědomit, že při tak intenzivním tréninku, jako je běh, se naše tělo velmi rychle zahřívá, což je třeba brát v úvahu při výběru běžeckého oblečení. Příliš teplé oblečení nás mnohem rychleji unaví a velmi rychle se zpotíme.

Běh v jarním oblečení – shrnutí

Jaro je ideálním obdobím pro zahájení běžeckého dobrodružství. K běhu potřebujete jen správné oblečení v podobě lehkých bot, bundy, dlouhých legín nebo krátkých kalhot a pokrývky hlavy, například baseballové čepice. Nezapomeňte, že veškeré oblečení by mělo být dostatečně prokrvené a správně padnoucí.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Sport