Jak si vybrat podložku na jógu?

Jak si vybrat podložku na jógu?

V posledních letech se jóga stala jednou z nejoblíbenějších pohybových aktivit, zejména mezi ženami. To není překvapivé, protože tato aktivita zlepšuje celkovou kondici a flexibilitu a zároveň přináší pocit uvolnění. Důležité jsou také nízké náklady na zahájení tohoto cvičení – stačí vám pohodlné sportovní oblečení, které není elastické, a podložka na jógu. V této fázi však vyvstává otázka: jak si vybrat podložku na jógu? Na co se zaměřit a kolik stojí dobrá podložka na jógu?

Jaký druh podložky na jógu? Průvodce surovinami

Jedním z hlavních rozdílů mezi různými rohožemi je jejich hlavní součást. Na trhu je velký výběr: koupíte jak nejoblíbenější modely z PVC, ale můžete se rozhodnout i pro korkové podložky na jógu. Zde je přehled nejoblíbenějších materiálů a jejich stručné shrnutí:

Jak si vybrat nejlepší podložku na jógu?

PVC podložka na jógu

Pokud bychom chtěli sestavit žebříček podložek na jógu podle oblíbenosti, pak by na prvním místě bylo PVC neboli polyvinylchlorid. Důvodem jsou vlastnosti tohoto materiálu: je pevný, pružný, snadno se udržuje a čistí. Výhodou těchto rohoží je také cena – nejzákladnější modely můžeme pořídit již za desítky zlotých. Nevýhodou však může být, že je podložka zpočátku kluzká, takže začátečníci mohou během prvních cvičení zažívat nepohodlí

Gumová podložka na jógu

Další stejně oblíbený materiál na trhu, který uživatele potěší několika velmi důležitými vlastnostmi. Zaprvé je to hrubý materiál, který rohož téměř “přilepí” k podlaze. Díky této vlastnosti má člověk dojem, že je to takříkajíc protiskluzová podložka na jógu. Další výhodou je přírodní původ – pro lidi, kteří se snaží žít ekologicky, je to velmi důležitá výhoda. Bohužel je tu i druhá strana mince: gumová podložka na jógu se opotřebovává o něco rychleji a některým lidem může vadit její specifický zápach.

Podložka na jógu - pořadí

Podložka na jógu z mikrovlákna

Materiál, který si teprve v poslední době začal získávat oblibu, a to především díky své kombinované funkci vycpávky a ručníku absorbujícího pot. To je její největší výhoda: schopnost absorbovat pot a stabilizovat ho podle zásady “čím je rohož vlhčí, tím méně klouže”. V horkých letních dnech, kdy se při cvičení více potíte, je tento model bezpochyby nejlepší podložkou na jógu. Nevýhody: poměrně vysoká, zpravidla trojciferná cena.

Korková podložka na jógu

Prudký nárůst popularity tohoto materiálu souvisí s jeho přírodním původem – lze říci, že se jedná o 100% ekologickou podložku na jógu. Kromě toho korek díky svým antistatickým vlastnostem neabsorbuje nečistoty, prach a další nečistoty. Poměr atraktivní ceny a vysoké kvality nám umožňuje konstatovat, že z finančního hlediska se jedná o docela dobrou podložku na jógu. Je však třeba poznamenat, že korek se drolí – to je také docela nevýhoda těchto modelů.

Co ještě stojí za pozornost?

Kromě samotného materiálu rohože by se neměly opomíjet ani další neméně důležité aspekty:

  • Tloušťka – obecně platí, že čím je tlustší, tím lépe tlumí a ulevuje kloubům. Někdy však může tlustá podložka na jógu vyvolat pocit nestability, takže začátečníci se mohou cítit mírně dezorientovaní;
  • Hmotnost – pokud se pohybujete autem nebo cvičíte doma, může být velikost okrajovým problémem. Ještě horší je, pokud dojíždíte do třídy na kole nebo pěšky – v takovém případě mohou být těžší podložky značnou zátěží;
  • Velikost – zde se nevyplatí řídit pravidlem “čím větší podložka na jógu, tím lepší”, protože největší modely budou dobře fungovat pouze doma. V tělocvičně může být tréninkový prostor omezený, proto je nejlepší použít svou výšku jako určující faktor velikosti;
  • Styl jógy, který cvičíte – u statické jógy, tj. klidnějších variant, je důležitý odpor proti skluzu. Dynamické varianty naopak vyžadují, aby byla podložka pevná a odolná.

Když si odpovíte na těchto několik otázek, bude mnohem snazší určit, která podložka na jógu je nejlepší. Jak vidíte, jde o velmi individuální záležitost – někdo z nás bude preferovat lehkou podložku z PVC, zatímco jiný se bude cítit mnohem pohodlněji na korkové podložce nebo podložce z mikrovlákna.

Která podložka na jógu je nejlepší

Která podložka na jógu – shrnutí

  1. Podložky na jógu z PVC jsou odolné, pružné, snadno se udržují a čistí. Jejich cena začíná již od desítky zlotých. Proto jsou ze všech možných typů nejoblíbenější.
  2. Gumové podložky na jógu – jsou vyrobeny z drsného materiálu, díky kterému téměř přilnou k podlaze. Jsou také šetrné k životnímu prostředí. Nevýhodou je rychlejší opotřebení podložky ve srovnání s PVC a pro některé lidi i zápach.
  3. Podložka na jógu z mikrovlákna v sobě spojuje funkci podložky a ručníku absorbujícího pot. Je užitečný zejména v létě, kdy se člověk potí více než v jiných ročních obdobích.
  4. Korková podložka na jógu je 100% šetrná k životnímu prostředí. Díky svým vlastnostem neabsorbuje nečistoty, prach a další znečišťující látky.
  5. Při nákupu podložky na jógu je vhodné zvážit její tloušťku, hmotnost, velikost a styl, jakým jógu cvičíte.
Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Sport