Jak správně pracovat? Technika běhu krok za krokem

Jak správně pracovat? Technika běhu krok za krokem

Běh je jedním z nejúčinnějších způsobů hubnutí. Zároveň se jedná o sport, při kterém nám hrozí velké riziko zranění nebo natažení svalů. Na začátku běžeckého dobrodružství se vyplatí naučit se správnou techniku běhu, která nám umožní vyhnout se nepříjemným následkům. Přestože každý je schopen běhat, každý to dělá jiným, ne nutně dobrým způsobem. Jak tedy správně běhat? Vyzývám vás, abyste si přečetli následující článek.

Jak nastavit tělo pro běh?

Abyste běhali správně a snížili riziko zranění, je třeba pamatovat na správné postavení nohou, správný pohyb paží a nohou a celkové držení těla. Nedodržování těchto pravidel může vést ke vzniku a opakování úrazů.

Koleno, lýtko a chodidlo

Začněme od základů – tedy od kolena, lýtka a chodidla. Dbejte na to, aby se koleno při dopadu na podlahu pokrčilo, chodidlo dopadlo na plochu a lýtko bylo kolmo k zemi. To zmírní váš krok a méně zatěžuje svaly a klouby.

Zároveň byste neměli dopadat na podlahu s rovným kolenem. To způsobí, že se celý náraz pohltí patou, takže se nebrzdí celým chodidlem, ale jen trhnutím paty. Tato technika zajistí, že dopad na podlahu nebude tlumený a při každém kroku dojde k otřesu těla.

Nohy při každodenním běhu

Důležitá je také poloha nohou. Základem je vysoké vedení kolen a nohy by neměly být natažené daleko dopředu. Dopadnout by se mělo pod tělem na střed chodidla.

Špatná pozice nohou spočívá v tom, že chodidla jsou pevně přitažena dopředu. To může vést k tvrdému a těžkému dopadu paty, zranění kolen a bolesti zad.

Kromě toho je dobré udržovat kontakt se zemí relativně krátký. Tím se zvýší dynamika běhu.

Jak správně pracovat?

Trup a boky

Při běhu nezapomínejte na rovná záda. Nehrbte se a netlačte hrudník příliš dopředu. Celé tělo by mělo být předkloněné – nemělo by docházet k ohýbání v kyčelním kloubu. Boky by neměly zůstat pozadu. Po uplatnění těchto zásad se běh stane hospodárnějším.

Trénink ramen a paží a běh

Častou chybou běžců je zbytečné zvedání ramen nebo vtahování paží dovnitř, tj. uzavírání hrudníku. To je chyba! Horní část hrudníku by měla být uvolněná a ramena by měla být držena tak, aby nelétala dopředu a dozadu.

Paže by naopak měly pracovat rovnoběžně s tělem v jedné rovině. Ruce by měly být v úrovni boků, lokty pokrčené v úhlu 90 stupňů. Ruce, stejně jako horní část hrudníku, by měly být uvolněné a pěsti nezaťaté.

Pokud při běhu začnete pociťovat napětí v ramenou a bolest v krku, je dobré na chvíli spustit paže a mírně jimi zatřást. Práce paží je při běhu důležitá, protože právě ony vám dávají správnou hybnost.

Hlava při běhu

Při běhu je důležitá také poloha hlavy. Měla by se udržovat rovně, neměla by se zbytečně spouštět a je lepší s ní při běhu nehoupat doleva a doprava. Hlava je také důležitá pro efektivitu chodu.

Při tréninku také nemusíte napínat obličejové svaly – běh není (nebo by alespoň neměl být) stresující sport a měl by být pro trénujícího člověka přínosný a uspokojující.

Poloha chodidel při běhu

Při běhu se chodidla staví přirozeně, což je u každého z nás jiné. Při vědomém běhu je však užitečné korigovat i nesprávné nastavení. To znamená, že chodidla by měla směřovat ve směru, kterým běžíme. Prsty na nohou by naopak neměly směřovat ani ven, ani dovnitř.

Poloha chodidel při běhu

Správné běžecké oblečení a obuv

Pro správnou techniku běhu je také dobré se vhodně obléknout. Nejdůležitější je, aby oblečení a boty správně seděly a zároveň byly kvalitní. Špatně padnoucí boty mohou způsobit odřeniny a popáleniny a špatné svrchní oblečení může běh znepříjemnit.

V tomto ohledu je těžké spoléhat na úkol někoho jiného, protože sportovní oblečení a obuv by měly být přizpůsobeny vašim individuálním potřebám a měli byste se v nich cítit co nejlépe.

Podrobně se podívejte na příspěvky o běžeckém oblečení na těchto odkazech:

Shrnutí – jak správně nastavit tělo pro běh?

Běh je na první pohled nejjednodušší sport, se kterým může začít každý, aniž by musel vynaložit velké náklady nebo se upsat fitness klubům. Pro ty, kteří dosud nebyli příliš aktivní, se však výše uvedené zásady mohou zdát poněkud složité a obtížně proveditelné. Vyplatí se je však dodržovat, protože pomáhají předcházet zraněním nebo jiným zdravotním problémům

Nezapomeňte, že rekreační, amatérský běh by měl být pro trénujícího přínosem, takže snaha o dobré výsledky by měla být postupná a přizpůsobená našim vlastním možnostem a tělu.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Sport