Co dělá kardiolog a kdo je to?

Co dělá kardiolog a kdo je to?

Téměř polovina všech úmrtí v naší zemi je způsobena kardiovaskulárními chorobami. Poláci se zdráhají pečovat o své srdce a návštěvě lékaře se vyhýbají, jak jen to jde. Včasná diagnóza je důležitá, aby se předešlo nepříjemným následkům srdečních onemocnění, které mohou být nakonec i smrtelné. Proč je důležité nechat si pravidelně kontrolovat srdce a kterého lékaře byste měli navštívit, pokud zjistíte, že s vaším srdcem není něco v pořádku?

Kdo je kardiolog a co dělá?

Kardiolog se zabývá nejen vrozenými srdečními vadami, ale také kardiovaskulárními chorobami, které způsobují velké potíže a jsou hlavní příčinou úmrtí v naší zemi. Na základě neinvazivních vyšetření, jako je EKG nebo Echo, je tento lékař schopen prvotně diagnostikovat problém a doporučit vhodnou léčbu

Pravidelné návštěvy kardiologa jsou důležité zejména pro lidi, kteří se potýkají s hypertenzí. Umožňují neustálou kontrolu kardiovaskulárního systému a zajišťují správnou léčbu v každé fázi onemocnění.

Kardiolog - co dělá

Doporučení ke kardiologovi lze učinit během návštěvy praktického lékaře. Pokud jste v časové tísni, je vhodné si domluvit osobní schůzku; doporučení není nutné. Měli byste si však uvědomit, že pokud se dostavíte na placenou prohlídku, nebudou vám další vyšetření hrazena z Národního zdravotního fondu.

Kdy byste měli navštívit kardiologa?

Většina z nás si srdeční onemocnění spojuje se silnou bolestí na hrudi. Tyto příznaky, zejména pokud se zhoršují po námaze, jsou absolutní indikací k neodkladné návštěvě kardiologa. Kardiovaskulární onemocnění se bohužel velmi často vyvíjejí asymptomaticky nebo způsobují obtíže, které se srdcem nesouvisejí.

Neobvyklé příznaky, které mohou být důsledkem kardiovaskulárního onemocnění

 • bolest čelisti
 • krvácení dásní,
 • špatný dech,
 • bolest ramene

Typické příznaky onemocnění srdce a oběhového systému

 • bolest na hrudi,
 • dušnost,
 • palpitace
 • rychlá únava,
 • mdloby,
 • závratě.

Kdy navštívit kardiologa?

Pokud máte podezření, že vaše potíže jsou způsobeny kardiovaskulárními nebo srdečními problémy, měli byste rozhodně vždy navštívit kardiologa. Dobrý kardiolog je schopen rychle diagnostikovat problém a zlepšit kvalitu našeho života zavedením vhodné léčby.

Kdy navštívit kardiologa

Kardiolog – co dělá a jak probíhá návštěva?

Mnoho lidí před návštěvou kardiologa zajímá, jak vypadá návštěva u něj. Ve skutečnosti se nijak zvlášť neliší od běžné návštěvy lékaře. Nejdříve musí kardiolog odebrat co nejdůkladnější anamnézu. Dalším krokem je změření krevního tlaku pacienta a pečlivý poslech.

Co kardiolog vyšetřuje?

Kardiolog vyšetřuje především naše srdce. K tomu může použít specializované testy, jako je EKG. To umožňuje přesně posoudit, jak srdce funguje. Při podezření na onemocnění tohoto orgánu je třeba provést další testy, např.:

 • Srdeční Holter,
 • EKG Holter,
 • Cvičební testy.
 • Srdeční echo,
 • ULTRASOUND.
Jak vypadá návštěva u kardiologa

Teprve úplná diagnóza umožňuje definitivní posouzení našeho kardiovaskulárního systému. Umožňuje nám zavést účinnou farmakologickou léčbu nebo v případě potřeby provést specializované zákroky. Vše skutečně závisí na tom, jaká nemoc byla diagnostikována.

Proč by se návštěva kardiologa neměla odložit?

Čím později navštívíte odborníka, tím menší je šance na vyléčení – to je dobré mít na paměti, až budete příště vysvětlovat své problémy se špatným počasím a vyčerpáním. Srdeční problémy jsou často podceňovány, protože zpočátku nejsou příliš závažné.

Bohužel, když se objeví silná bolest na hrudi, je věc již velmi vážná a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pravidelné návštěvy odborníka v kombinaci s vlastní kontrolou krevního tlaku sice nejsou stoprocentní zárukou dlouhého života, ale nepochybně zabraňují nepříjemným následkům kardiovaskulárních onemocnění, které v extrémních případech končí rychlou smrtí pacienta.

Měli bychom na to pamatovat a nepodceňovat ani zdánlivě banální potíže, které mohou naznačovat problémy se srdcem.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Zdraví