Co je fyzioterapie? Z čeho se skládá?

Co je fyzioterapie? Z čeho se skládá?

S rostoucím povědomím o tom, jak důležité je správné fungování našeho těla a jak velký vliv má pohyb na naše zdraví, zažívá fyzioterapie skutečnou renesanci. I dnešní epidemiologická situace a stále se zvyšující podíl lidí pracujících na dálku mají velký vliv na zvyšující se výskyt přetrvávajících bolestí svalů a kloubů. V takových situacích se často stává nejlepší volbou ordinace fyzioterapeuta – ale co přesně je fyzioterapie?

Co je fyzioterapie?

Fyzioterapieje lékařská věda, která se zabývá využitím pohybu nebo tepelných, světelných či elektrickýchpodnětů ke zlepšení fyzické kondice a zmírnění neustálých bolestí. Fyzioterapie může být také užitečná při prevenci zranění, např. u sportovců, nebo při zlepšování funkce orgánů. Fyzioterapii si nespojujte pouze s jednoduchými cviky nebo masážemi, protože tento nesmírně zajímavý obor medicíny nabízí nespočet alternativ, jak pacientům pomoci

fyzioterapie nebo rehabilitace

Mezi nejoblíbenější metody fyzioterapie patří:

  • terapeutická masáž – pravděpodobně nejoblíbenější způsob, jak snížit otoky a uvolnit svaly. Masáž také zmírňuje úporné bolesti a výrazně stimuluje krevní oběh.
  • tepelná terapie – terapie využívající teplo ve formě obkladů, obvykle parafínových zábalů, které umožňují rozšíření cév a lepší okysličení tkání.
  • kryoterapie – jinak známá jako léčba chladem, při níž se používají metody jako ledová masáž nebo studené obklady. Jedná se o geniální způsob, jak se zbavit otoku nebo bolestivého zánětu.
  • elektroléčba – procedura využívající proud o správné frekvenci ke zmírnění všech druhů bolestí a diskopatií.

Komu se návštěva fyzioterapeuta obzvláště doporučuje?

Fyzioterapieposkytuje řešení mnoha zdánlivě obtížně léčitelných stavů, jako jsou bolesti zad a nejrůznější sportovní zranění. O fyzioterapii by se měli zajímat zejména lidé se sedavým způsobem života a sportovci, kteří jsou denně vystaveni různým typům zlomenin a vykloubení kostí. Fyzioterapie se doporučuje také lidem, kteří chtějí zlepšit svou pohyblivost a kondici.

co nabízí fyzioterapie

I pacienti s vážným problémem inkontinence mohou počítat s podporou odborníka – cvičení pánevního dna je pro takové lidi skvělým řešením. Urogynekologická fyzioterapie, tj. léčba stavů souvisejících s pánevními abnormalitami, může také pomoci při extrémně bolestivé menstruaci a sexuálních dysfunkcích.

Urogynekologická fyzioterapie – speciální typ fyzioterapie pro těhotné ženy

Zvláštnípozornost si zaslouží i poměrně neobvyklý typ fyzioterapie – urogynekologická fyzioterapie. Tento obor fyzioterapie se zabývá především dysfunkcemi pánevního dna a řeší problémy, jako je močová inkontinence, bolesti pánve nebo dysfunkce močového měchýře.

fyzioterapie po císařském řezu

Je také skvělým řešením pro budoucí matky, které se chtějí dobře připravit na porod. Po podrobné anamnéze a analýze postury lékař provede důkladné vyšetření pánevního dna, aby zjistil dysfunkce a vybral vhodnou sestavu cviků.

Kde hledat fyzioterapeuta?

Vzhledem k rostoucímu zájmu o fyzioterapii se fyzioterapeutické kliniky nacházejí ve většině velkých měst a služby fyzioterapeuta lze nalézt také v ambulancích nebo nemocnicích. Mnoho lázeňských center nabízí fyzioterapeutické lekce, obvykle ve formě masáží.

o čem je fyzioterapie

Pomocí internetu si také můžeme během několika okamžiků najít nejbližší fyzioterapeutickou kliniku v okolí našeho bydliště. Zvláště užitečný může být Národní registr fyzioterapeutů, kde si zájemci mohou nejen snadno vyhledat konkrétního fyzioterapeuta podle jeho jména nebo příjmení, ale také rozšířit své znalosti o této pozoruhodné léčebné metodě.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Zdraví