Kdo je anesteziolog a co dělá?

Kdo je anesteziolog a co dělá?

Anesteziolog má v nemocnici velmi důležitou roli. Je to proto, že se podílí nejen na podávání anestezie při zákrocích a operacích. V následujícím příspěvku vysvětlíme, co anesteziolog dělá a kdo je lékař s touto specializací. Zveme vás k přečtení článku.

Anesteziolog – kdo to je a jaká je jeho specializace?

Anesteziolog je lékař, který je často označován jako “náhradní anděl strážný”. Jeho kompetence jsou klíčové zejména při péči o pacienta před, během a po zákroku nebo operaci. Anesteziolog se totiž specializuje na perioperační péči o pacienta. Jeho úkolem je zvolit pro nemocného vhodnou metodu anestezie a pečovat o něj během operace. To znamená, že práce anesteziologa je mezioborová. Spolupracuje s různými odborníky, kteří se tak mohou soustředit na svůj obor činnosti

co dělá anesteziolog

Anesteziolog je také nazýván “lékařem bolesti”, protože má v této oblasti nejvíce zkušeností. Jeho práce zahrnuje léčbu pacientů s bolestí nejen v nemocnici, ale také na klinikách léčby bolesti

Co dělá anesteziolog? Jaké má povinnosti?

Úkolem anesteziologa je pečovat o pacienta před operací, během ní i po ní. Lékař se specializací na anesteziologii se zabývá také léčbou různých typů bolesti.

předoperační anesteziologická konzultace

Co dělá anesteziolog před operací?

Jeho hlavním úkolem je připravit pacienta na operaci nebo zákrok. Za tímto účelem musí anesteziolog provést pohovor, během kterého klade pacientovi různé otázky. Pokud jde o to, na co se anesteziolog ptá před operací, jde především o otázky týkající se zdravotního stavu pacienta. Následující informace jsou pro lékaře zásadní:

  • prodělaná onemocnění,
  • chronické zdravotní potíže,
  • předchozí léčba,
  • aktuálně užívané léky,
  • alergie na určité alergeny
na co se anesteziolog ptá před operací

Anesteziologická konzultace před operací je velmi důležitou fází, během níž musí být pacient k lékaři upřímný. Informace, které anesteziolog získá, mu totiž umožní zvolit pro pacienta nejvhodnější metodu anestezie.

Po rozhovoru s pacientem anesteziolog vybere metodu anestezie a probere ji s pacientem. Anesteziolog pak pacienta informuje o tom, jak bude zákrok vypadat a jaké budou jeho jednotlivé fáze. Tímto způsobem má anesteziolog zajistit psychický komfort pacienta před zákrokem.

Co dělá anesteziolog na operačním sále?

Anesteziolog hraje důležitou roli také na operačním sále. Jeho úkolem je podávat anestezii a sledovat stav pacienta během operace. Anesteziolog je proto zodpovědný za sledování životních funkcí pacienta a za poskytnutí pomoci v případě ohrožení života. Ačkoli si to mnoho lidí neuvědomuje, anesteziolog se stará také o pohodlí pacienta po operaci. Dále je zodpovědný za podávání léčby proti bolesti.

co dělá anesteziolog

Anesteziolog – co dělá v nemocnici?

Po specializaci se anesteziolog stává specialistou na bolest. Léčí pacienty s poúrazovou bolestí, pooperační bolestí nebo silnou chronickou bolestí. Práce anesteziologa je také nesporně spojena s pacienty trpícími bolestí provázející rakovinu. Stará se také o pacienty na jednotkách intenzivní péče, jejichž stav je definován jako kritický. Další důležitou funkcí anesteziologa v nemocnici je být součástí resuscitačního týmu. Anesteziolog je povolán k řešení naléhavých případů, kdy je ohrožen život pacienta

Kde najdete anesteziologa?

Na každém nemocničním oddělení je lékař se specializací v anesteziologii. Podílí se na perioperační péči o pacienty a na léčbě různých typů bolesti. Přítomnost anesteziologa v nemocnici je velmi důležitá, protože sleduje životní funkce ošetřovaných pacientů a zachraňuje je v situacích ohrožení života.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Zdraví