Kdo je gynekolog a co dělá?

Kdo je gynekolog a co dělá?

Gynekolog je v mnoha kruzích stále spojován s velkým tabu, což znamená, že často nevíme, jak široké jsou jeho schopnosti a s jakými stavy se na něj můžeme obrátit. Gynekologie je obor, který je v životě každé ženy nesmírně důležitý, a proto čím více o něm víme, tím lépe. Jak probíhá návštěva gynekologa a co vlastně dělá?

Gynekolog – kdo to je?

Gynekolog je specialista v oboru gynekologie, který se zabývá léčbou a prevencí ženských pohlavních orgánů. Stojí za to vyvrátit rozšířený mýtus, že se zabývá pouze dospělými ženami před menopauzou nebo v jejím průběhu. Gynekolog se zabývá také dětmi a staršími lidmi – zde se nerozlišuje podle věku, i když každý gynekolog má svou specializaci

Je také dobré vědět, že gynekolog má také široké znalosti z porodnictví, což z něj dělá osobu, která často přijímá porody a také radí v perinatologických tématech, kdy je otázek vždy dostatek

Když už víme, co gynekolog dělá, stojí za to přiblížit, jaká vyšetření provádí.

Kdo je gynekolog?

Jaká vyšetření u gynekologa?

Rozsah jeho dovedností je poměrně široký, proto se vyplatí zjistit, co přesně gynekolog dělá. Nejzákladnějším vyšetřením je zavedení zrcátka do pochvy, aby se zviditelnila ploténka a děložní čípek. To pomáhá při prvotní vizuální kontrole a při odběru materiálu na cytologii. Příležitostně je také nutné provést transvaginální ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné blíže zkontrolovat stav orgánů a případně odhalit abnormality.

Co dělá gynekolog?

Pacienti se často ptají, jak probíhá návštěva gynekologa. První z těchto vyšetření se provádí téměř vždy, ale nezbytností budou jistě i dotazy gynekologa, které se obvykle týkají data poslední menstruace, její pravidelnosti, hojnosti krvácení, případných bolestí a dalších znepokojujících příznaků. Tímto způsobem bude gynekolog schopen určit příčinu problému, což pomůže rychleji zavést léčbu.

Je také dobré vědět, jaké krevní testy gynekolog nařizuje. Čistá morfologie bude v tomto případě obohacena o stanovení hladiny pohlavních hormonů, aby gynekolog přesně věděl, jaké léky může použít.

Jaké krevní testy gynekolog nařídí?

S jakými příznaky se vyplatí jít ke gynekologovi?

Příznaky se samozřejmě mohou u jednotlivých osob lišit, což znamená, že by se neměly podceňovat žádné potíže ani změny. Je však vhodné podívat se na nejčastější stížnosti, které mohou naznačovat abnormality pohlavního ústrojí.

Těmto příznakům bychom měli věnovat zvláštní pozornost:

 • bolesti v podbřišku,
 • nadměrně bolestivé období,
 • vypouštění,
 • vaginální svědění a pálení,
 • perianální bolest,
 • vaginální suchost,
 • nepravidelná menstruace,
 • nadměrná ztráta krve během menstruace,
 • problémy s otěhotněním a příznaky otěhotnění.

Co dělá gynekolog?

Pokud již víte o příznacích, které vás znepokojují, je vhodné zjistit, jak gynekolog postupuje, když si je uvědomí. Po objednání vyšetření jsou nejčastějšími onemocněními, kterými se gynekolog zabývá,:

 • vaginální infekce,
 • děložní polypy,
 • eroze děložního čípku,
 • hyperplazie sliznice,
 • neplodnost,
 • nedostatek hormonů způsobený menopauzou.

Jak vidíte, tyto stavy se od sebe mohou velmi lišit, a proto je důležité nepopírat ani neignorovat žádný znepokojující příznak.

Co dělá gynekolog?

Co ještě stojí za to vědět o gynekologovi?

Mnoho žen se ptá, zda může gynekolog vydat výpis. Stále panuje podivná představa, že gynekolog je tak specifický odborník, že se často zapomíná, že je to prostě lékař, který samozřejmě může a měl by vydat propouštěcí zprávu, pokud je to nutné pro rekonvalescenci

Je také užitečné vědět, jak se nejčastěji léčí onemocnění pohlavních orgánů. PCOS, malé cysty, neplodnost a příznaky spojené s menopauzou se léčí vaginálními tabletami, které jsou mnohem méně invazivní než vyhlídka na zákrok nebo operaci. Samozřejmě existují případy, kdy je to nutné – zejména v případě děložních myomů, velkých cyst a děložních polypů.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Zdraví