Kdy a jak si udělat těhotenský test?

Kdy a jak si udělat těhotenský test?

Těhotenské testy byly po mnoho let nejpohodlnějším a nejjednodušším způsobem, jak si žena může ověřit své těhotenství. Jsou levné a široce dostupné a navíc si je může koupit každý. Je však třeba mít na paměti, že tento typ testu není stoprocentním potvrzením stavu těhotenství a že by měl být proveden ve správný čas, aby měl výsledek nějaký význam a spolehlivost. Kdy si udělat těhotenský test? Jak vypadá tento typ testu a existuje možnost udělat chybu? Zde jsou nejdůležitější fakta o těhotenských testech!

Kdy je nejlepší čas na těhotenský test – vyberte si nejlepší čas

Přestože se o otázkách souvisejících s pohlavním stykem a jeho důsledky hovoří hojně již řadu let a školní výuka se alespoň částečně zabývá těmito tématy, o těhotenských testech se stále mluví málo – všichni vědí, co to je, ale ve skutečnosti tento typ testu stále zanechává mnoho pochybností. Kdy je těhotenský test spolehlivý a kdy je nejlepší si ho udělat?

Kdy je nejlepší provést těhotenský test?

Především je důležité vědět, že první příznaky charakteristické pro těhotenství se objevují až kolem 4.-6. týdne, takže v raných fázích těhotenství není na co spoléhat. Existují však určitá “pravidla”, která je třeba dodržovat, aby byl pozitivní těhotenský test plně spolehlivý:

  • test byste si neměla dělat dříve než 7-8 dní po pohlavním styku a ovulaci – v této době je nejvyšší riziko, že test může být negativní i přes těhotenství.
  • nejvhodnější doba pro provedení testu je první den očekávané menstruace nebo den po jejím začátku.
  • kdy si udělat těhotenský test – ráno nebo večer? Teoreticky je jedno, jestli si ho vezmete v nejvhodnější dobu. Podle některých odborníků je však vhodné provádět ji ráno, protože tehdy je koncentrace choriového gonadropinu (hCG) v moči nejvyšší.
  • pokud má žena nepravidelný menstruační cyklus, doporučuje se počkat několik dní ode dne plánované menstruace a teprve poté provést test.

Typy těhotenských testů – jak je rozlišit?

Na farmaceutickém trhu je opravdu široká nabídka těhotenských testů – jejich typy se rozlišují podle způsobu močení pro testování. Nelze tedy jednoznačně určit, jak těhotenský test provést, protože každý typ testu se provádí jinak – návod k použití je však vždy uveden na obalu. Mezi těhotenskými testy se rozlišují:

  • deskový těhotenský test – v tomto případě se test provádí pipetou – moč odevzdaná do misky se nabere do přiložené pipety a nasype do určeného pole.
  • proudový těhotenský test – tento test se kvůli svému vzhledu běžně označuje jako “markerový” – k provedení testu je třeba sejmout uzávěr a vymočit se na absorpční špičku.
  • proužkový těhotenský test – tento typ testu se provádí pomocí speciálního testovacího proužku, který se namočí do moči, jež byla předtím odevzdána do nádobky.
Kdy si udělat těhotenský test?

Může se těhotenský test mýlit?

Jednou z nejčastějších otázek žen je, zda může být test negativní i přes těhotenství. Těhotenské testy, ať už jsou jakéhokoli typu, ačkoli mají vysokou míru spolehlivosti, nikdy neposkytnou stoprocentní výsledek. To je způsobeno řadou faktorů, včetně nesprávného provedení a příliš brzkého sáhnutí po těhotenském testu. Nezapomeňte proto navštívit svého gynekologa, který po důkladném vyšetření výsledek testu potvrdí nebo vyvrátí.

Těhotenský test – výsledek aneb jak funguje těhotenský test?

Výsledky těhotenského testu jsou velmi snadno čitelné. Je však třeba mít na paměti, že je třeba počkat přiměřenou dobu, aby byl výsledek co nejspolehlivější. Pozitivní těhotenský test a těhotenství je tehdy, když jsou v uvedeném rámečku viditelné dvě čárky – jedna intenzivní v oblasti (C) a druhá u značky (T). Pokud je čára pouze v bodě (T), může být výsledek testu negativní

Kolik stojí těhotenský test v lékárně?

Těhotenský test – cena

Mezi testy dostupnými na trhu je opravdu mnoho typů a výrobců, kteří jsou zodpovědní za jejich distribuci – kolik těhotenský test stojí, tedy závisí na prodejním místě a výrobní společnosti. Těhotenské testy však nejsou drahé. Jejich ceny se obvykle pohybují od 15 Kč.

Jedinou otázkou, která zbývá, je, kde koupit těhotenský test? V dnešní době jsou tyto testy k dostání všude – kromě lékáren se objevily v supermarketech, drogeriích a dokonce i na čerpacích stanicích. Dostupnost je tedy opravdu dobrá.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Zdraví