Jak se strhávají tapety, abyste mohli použít nové?

Jak se strhávají tapety, abyste mohli použít nové?

Tapety v místnostech se mění z mnoha důvodů. Nejčastěji se jedná o nečistoty, které nelze odstranit, poškození, které způsobuje nevzhledný vzhled stěn, nebo prosté osvěžení vzhledu interiéru. Práce začíná strhnutím starých tapet. Abyste mohli začít, budete potřebovat správné nástroje a připravenou místnost. V tomto článku se dozvíte, jak sloupnout tapetu ze zdi, abyste mohli bez problémů aplikovat novou tapetu.

Jak se připravit na odstranění tapet? Co je třeba mít na paměti?

Odstranění tapet je často rychlý proces, který nevyžaduje žádné nástroje ani přípravky. Bez ohledu na typ a stav tapet, které se chystáte strhnout, však musíte před začátkem přemýšlet o tom, jak tapety sundat, aby byl celý proces co nejjednodušší a nezůstalo vám po něm mnoho práce s úklidem

jak stáhnout tapetu

Nejprve se podívejte na stěny, zda na nich nevisí nějaké předměty. Pokud jsou v místnosti zavěšeny nějaké prvky, např. police, záclonové tyče, obrazy, nástěnná svítidla, je třeba vše odstranit. Rychlé strhávání tapet mohou ztěžovat i vypínací rámy, proto je dobré je předem odstranit.

Ochrana kabelů a elektrických zásuvek

Strhávání stávajících tapet ze stěn často vyžaduje použití vody. V takovém případě je důležité zajistit, aby součásti, které nesmí přijít do styku s vodou, byly řádně chráněny. Patří sem zásuvky a kabely. Pro větší bezpečnost můžete v renovované místnosti vypnout elektřinu

Ochrana nábytku a podlahy

Při odstraňování tapet vzniká spousta prachu. Jedná se o druh prachu, kterého se například z nábytku obtížně zbavuje. Abyste tomu předešli, je dobré zakrýt nábytek plastovou fólií nebo ho vynést z renovované místnosti

Další věcí, kterou je třeba mít na paměti, je zakrytí podlahy plastovou fólií nebo novinami. Zejména pokud máte dřevěnou podlahu, která by neměla být dlouhodobě vystavena vlhkosti. Fólii nejlépe upevníte malířskou páskou.

Odstranění tapet za sucha

Tapety lze strhnout dvěma způsoby:

 • mokré,
 • suché.
jak za sucha otřít tapetu

Suchá metoda nepatří mezi snadné způsoby, protože je náročná na pracovní sílu. V některých případech však může jít o jedinou možnou variantu tam, kde použití vody nepřichází v úvahu. Pro začátek je nejlepší vyzkoušet suchou metodu odstraňování tapet a teprve poté, pokud tapety nechtějí jít dolů, mokrou metodu.

Suchá metoda je metoda odstraňování tapet, která může dobře fungovat u tapet, jako jsou vinylové, vliesové nebo ze skleněných vláken

Jak strhnout tapetu suchou metodou?

Při použití této metody je nutné tapetu pomalu odlepovat pod malým úhlem a sledovat, jak se tapeta odlepuje. Nejlépe je začít trhat od kteréhokoli rohu, podkopat tapetu malířskou špachtlí a poté materiál stáhnout ze zdi.

Při práci s malířskou špachtlí buďte velmi opatrní, abyste s ní nepoškodili stěnu. Pokud si nedáte pozor, vzniknou ve stěně zářezy a zbytečné díry. Pokud je stěna poškozená, je třeba ji vyhladit špachtlí nebo škrabkou.

jak odstranit tapetu ze zdi

Pokud se tapeta po odtržení hladce odlepí v celých kusech – můžete pokračovat v suchém kartáčování. Pokud si všimnete, že se tapeta při strhávání začíná trhat, použijte mokrou metodu.

Nástroje potřebné k odstranění tapet za sucha

Zde jsou potřebné nástroje pro odstranění tapet za sucha:

 • kovová stěrka na barvu
 • škrabka na tapety
 • plastové fólie (k ochraně nábytku, podlah)
 • malířská páska
 • brusný papír nebo elektrická bruska

Odstranění tapet za mokra

Mokrá metoda nabízí dvě další metody. Lze použít rozprašovač naplněný vodou. Při tomto postupu se dvakrát stříká přímo na tapetu. Nechte nastříkaný materiál působit 10-15 minut. Po uplynutí této doby podkopněte malířskou špachtlí roh strhávané tapety. Tapeta by se pak měla bez problémů odlepit od stěny.

jak odstranit tapety v maroku

Pokud se tak nestane, jednoduše tapetu znovu postříkejte horkou vodou. Nechte ji působit dalších 10 až 15 minut a po uplynutí této doby tapetu opět zvedněte stěrkou.

Použití specializovaných přípravků

K odstranění tapet a lepidla je možné použít i specializované přípravky. Materiál se pak odlepuje v celých listech. Přípravky jsou k dispozici ve formě koncentrátu. Měla by být zředěna vodou a smíchána v kbelíku. Přípravek se vsákne do tapety a oslabí lepidlo, které drží materiál

Před nanesením přípravku na tapetu je třeba ji rozříznout pomocí speciálních nástrojů. Tím se látka rychleji vsákne. Poté je třeba stěnu očistit od zbytků lepidla speciálním kartáčem na čištění stěn a teprve poté můžete tmelit a tapetovat.

jak odstranit tapety

Nástroje potřebné k odstranění tapet za mokra

Zde jsou potřebné nástroje pro odstranění tapet za mokra:

 • kbelík
 • malířská špachtle
 • voda
 • odstraňovač tapet
 • řezák na tapety (knihařský nůž) nebo váleček s hroty, děrovač tapet
 • kartáč na čištění stěn (s tvrdými štětinami)
 • malířská fólie
 • papírová páska

Domácí prostředky pro odstranění tapet

Osvědčenou a nejúčinnější domácí metodou odstranění tapet je použití vody a octa. Tato metoda usnadňuje a urychluje odstranění starých tapet. Jak tímto způsobem sundáte tapetu ze zdi? Jednoduše si připravte vlažnou vodu a smíchejte ji s octem půl na půl. Poté stěnu postříkejte vodou nebo ji namočte pomocí mokré houby. Mokrou stěnu nechte 20 minut působit.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Tapeta


jaka tapeta do przedpokoju

Jakou tapetu do chodby?

30 listopadu 2022 | Autor: Adéla Svobodova
Vstupní hala je vizitkou každého domu a bytu. Zde si návštěvníci vytvářejí první dojem z interiéru. Proto musí být chodba estetická. Tapety budou skvělou dekorací a ochranou stěn. Musí být...
Přečtěte si více
jaka tapeta do kuchni

Jaké tapety do kuchyně?

29 listopadu 2022 | Autor: Adéla Svobodova
Kuchyně je místnost, kde tapeta poskytne originální výzdobu stěn a zároveň je ochrání před nečistotami a vlhkostí. Existují různé typy tapet, které by měly být přizpůsobeny typu a designu místnosti....
Přečtěte si více
Jaka tapeta do małej sypialni

Která tapeta do malé ložnice? Stylové uspořádání

26 ledna 2023 | Autor: Adéla Svobodova
Tapety se vracejí do obliby. V moderním domě nebo bytě jsou stále častější. Jsou zcela odlišné od modelů, které si člověk spojuje s rodinným domem. Dnes jsou naprosto jedinečné, dostupné...
Přečtěte si více