Jaké mycí prostředky do myčky? Viz seznam

Jaké mycí prostředky do myčky? Viz seznam

Myčka nádobí je jedním z nejlepších spotřebičů, které můžete mít doma. Díky tomu můžete ušetřit velké množství času a peněz. Při používání myčky nádobí je dobré se seznámit se všemi výrobky, které byste měli v myčce používat. Podívejte se na úplný seznam!

Mycí prostředky do myčky nádobí – seznam

Mycí prostředky do myčky nádobí zahrnují:

 • kapsle do myčky nádobí
 • pomůcka pro oplachování
 • slaná voda
 • čisticí a odvápňovací prostředek
 • odmašťovací prostředek
 • osvěžovač vzduchu
 • konzervační prostředek na tuky
Mycí prostředky do myčky nádobí

Kapsle do myčky nádobí

Kapsle do myčky nádobíjsou základním vybavením myčky. Jsou základem účinného odstraňování nečistot a čistého nádobí. Kapsle do myčky nádobí se dodávají v různých typech:

 • jednofunkční – pouze na mytí nádobí, při koupi je povinná i sůl a oplachovací prostředek a stojí nejméně
 • 2v1 – tablety, které čistí a oplachují a vyžadují další sůl
 • 3v1 – čistí, oplachují a změkčují vodu (teoreticky již nevyžadují sůl a oplachovací prostředek zvlášť)
 • 4v1 – čistí, oplachuje, změkčuje a chrání myčku před vodním kamenem
 • 5v1 – čistí, oplachuje, změkčuje vodu, chrání myčku před vodním kamenem a také chrání skleněné nádobí, které je nejdražší

Za pozornost stojí také forma kapsle. Osobně doporučuji tekutou formu tablety, protože jsem měla nejmenší problémy s jejím rozpouštěním, což se mi někdy stávalo u tvrdých, pevných kapslí.

Mycí prostředky do myčky nádobí - kapsle

Prostředek na oplachování myčky nádobí

Tento mycí prostředek dodává nádobí lesk a zkracuje dobu sušení. Jedná se o doporučený prostředek, zejména u jednofunkčních kapslí do myčky nádobí. Další výhodou oplachovače je, že zabraňuje vzniku šmouh na nádobí a zanechává příjemnou vůni.

I když používáte kapsle 2v1 nebo 3v1, vyplatí se jednou za čas přisypat oplachovací prostředek. Je účinnější než kapsle a uvolněné množství je ideální pro plnou náplň myčky.

Doporučuji používat v myčce oplachovací prostředek – nádobí se bude po vyjmutí z myčky lesknout a vypadat skvěle bez šmouh.

Mycí prostředky do myčky nádobí - oplachovací prostředky

Vodní sůl

Sůl do vody je důležitým prvkem nejen pro samotné nádobí, ale zejména pro myčku. Voda, zejména ve větších městech, je poměrně tvrdá. Účelem soli do myčky nádobí je změkčit ji, aby se v myčce netvořil vodní kámen (nebo se tvořil mnohem méně).

Sůl do myčky nádobí má svou funkci plnit pomocí sodíkových iontů. Právě ty mají proniknout do iontového výměníku ve spotřebiči a změkčit tak vodu. Taková sůl neovlivňuje chuť vody, takže se nemusíte bát, že by vytažené pokrmy byly slané nebo zasolené.

Důrazně doporučujeme používat v myčkách nádobí sůl – prodloužíte tím životnost spotřebiče a udržíte jej bezporuchový.

Mycí prostředky do myčky nádobí - sůl

Čistič a odstraňovač vodního kamene

I přes používání soli v myčce nádobí se může stát, že se v myčce nahromadí jemný vodní kámen. Proto doporučuji jednou za čas použít čistič a odstraňovač vodního kamene. Při použití soli do myčky nádobí by se takový mycí prostředek měl používat jednou za 1-2 měsíce.

Zbavíte se tak usazeného vodního kamene a zbytků nečistot z nádobí. Je to důležité, protože v opačném případě může dojít ke zvýšení spotřeby energie myčky, nepříjemnému zápachu z jejího vnitřku, nepřesnému mytí nádobí a dokonce k poruše spotřebiče.

Odmašťovací prostředek

Odmašťovací prostředek je při mytí nádobí téměř nutností. Kromě nečistot může být nádobí také plné zbytků mastnoty. Abyste se ho zbavili, vyplatí se použít odmašťovací prostředek k vyčištění potrubí, filtrů a hadic uvnitř myčky. Velké množství zbytků tuku může vést k poruše zařízení.

Jednou za 6 měsíců je vhodné použít odmašťovač. Spusťte myčku na program s vysokou teplotou nad 60 stupňů. Jakmile se odmašťovač rozpustí, začne působit.

Odmašťovač myčky nádobí

Osvěžovač vzduchu

Osvěžovač vzduchu je doplňkem myčky nádobí. Není to povinné. Doporučuje se z důvodu pohodlí. Jeho použití zajistí krásnou vůni z vnitřku myčky, která bude patrná při každém otevření spotřebiče.

Mazivo pro údržbu

Při používání myčky nádobí přichází její vnitřní prostor do styku s vodou a teplem. Tyto faktory způsobují, že myčka je náchylná ke korozi a poškození součástí. Konzervační mazivo chrání součásti před korozí a snižuje tření během probíhajícího cyklu. Je určena pro vnitřní použití, především pro ložiska a vaření.

Jaké mycí prostředky do myčky?

Které mycí prostředky do myčky – shrnutí

Aby nám myčka nádobí sloužila po mnoho let, vyžaduje další čisticí prostředky, jako jsou prostředky na odstraňování vodního kamene, odmašťovací prostředky a sůl do myčky. Základními mycími prostředky v myčce jsou kapsle a oplachovací prostředek, které pomohou nádobí rychleji uschnout a zabrání vzniku šmouh. K tomu všemu se přidává také osvěžovač vzduchu, který zajistí, aby se z myčky linula příjemná vůně.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada