Jaké účinky má běh? Vyplatí se běhat?

Jaké účinky má běh? Vyplatí se běhat?

Běh je velmi náročný sport, který vyžaduje hodně energie, motivace a vůle. To však nic nemění na tom, že při správném a vhodném běhání zaznamenáte jeho pozitivní aspekty již chvíli po zavedení této aktivity do svého denního programu. Běžecký trénink vám přinese nejen lepší vytrvalost a větší sílu, ale také zlepšení psychického a fyzického zdraví. Jaké účinky má v tomto případě běh? Vyplatí se běhat? Vyzývám vás, abyste si příspěvek přečetli.

Běh a jeho vliv na hubnutí

Mnoho z nás si běh spojuje s aktivním a intenzivním hubnutím. Navzdory zdání nejde o běhání den co den, ale s mírou a dostatečně dlouho. Podle našich předchozích příspěvků jsou nejlepším tréninkovým plánem tři tréninky týdně po dobu přibližně 60-90 minut, v závislosti na vašich schopnostech. A tady potvrzuji fakt, že běhání přináší nejlepší výsledky při hubnutí a během jedné hodiny tréninku můžete spálit až 900 kcal! To je hodně. Abyste však shodili jeden kilogram tuku, musíte spálit asi 7 000 kcal, k čemuž potřebujete asi 7-8 hodin čistého běhu.

To znamená, že při dodržování nejoptimálnějšího tréninkového plánu (3x týdně po 90 minutách) můžete spálit přibližně 2,5 až 3 kilogramy tuku za měsíc!

Samozřejmě – zde uvedené hodnoty jsou průměrné a v závislosti na naší tělesné hmotnosti (při dodržování předpokládaného plánu bude těžší člověk spalovat více tuku, lehčí méně), našem odhodlání nebo ochotě se může jednat o větší či menší efekt.

Správná strava při běžeckém tréninku

Výhody běhu jsou už samy o sobě velké. Lze je posílit výběrem a dodržováním vhodné stravy. Doporučuje se jíst zdravé věci, jako je zelenina, ovoce, obiloviny, celozrnné pečivo, libové maso a mléčné výrobky. Při běžecké dietě je dobré omezit cukry a nezdravé tuky, které mohou mít v jídelníčku podobu: tučného masa, rychlého občerstvení, sladkých jogurtů, žlutých sýrů nebo bílého pečiva.

Vyplatí se také konzumovat zdravé tuky, například z ryb, avokáda nebo ořechů. Základním principem je jíst méně, ale zdravě a častěji. Jídlo by se mělo jíst v průměru každé 3 hodiny a neměli byste jíst mezi jídly, zejména ne sladké svačiny, jako jsou čokoládové tyčinky nebo sladkosti.

Pokud si přejete dodržovat přísnou dietu, doporučujeme vám navštívit dietologa, který vám sestaví vhodný jídelníček na základě vašich individuálních potřeb (např. váha, věk, stravovací preference).

Strava při běhu

Zbavení se celulitidy při běhu

Obtěžující celulitidy je možné se zbavit i při běhu. Pro některé z nás je to skvělá zpráva! Důvodem je rychlý a častý pohyb nohou. To má za následek zrychlení krevního oběhu a lymfatického systému, které jsou zodpovědné za odstraňování toxinů a přebytečné nahromaděné vody (tj. hlavní složky vodnaté celulitidy).

Časem se nerovnosti a ztluštění kůže vyhladí. Rozdíly lze pozorovat již po prvním týdnu cvičení. Zde je vhodné poznamenat, že je vhodné pít hodně minerální vody a vyloučit ze stravy cukry a nezdravé a nadbytečné tuky.

Zvýšená energie z běhu

Díky tomu se do těla dostává více kyslíku, který se dostane k ještě většímu počtu buněk. Během tohoto procesu dochází také k okysličování mozku. Pokud sedíte doma, nikam nechodíte a nevyvíjíte žádnou další fyzickou aktivitu, nedodáváte buňkám dostatek kyslíku. To se následně projeví pocitem únavy, který nás zasáhne bez konkrétního důvodu. Při aktivním běžeckém tréninku si všimnete, že se v prvním týdnu tréninku cítíte lépe a máte více energie a chuti.

Vypnutá a omlazená pleť

To je způsobeno několika faktory. První z nich je stimulovaný krevní oběh během běhu. Krev proudí rychleji, a tím se zvyšuje prokrvení kůže. Druhým důvodem jsou posílené svaly, které se při tréninku procvičují. Při běhu jsou nejaktivnější svaly nohou, zad, břicha a paží. Tyto dvě látky napínají a vypínají pokožku, což se projevuje vizuálním “omlazením” pokožky.

Kdy se projeví účinky běhu?

Zlepšení duševního zdraví a fyzické kondice

Aktivním každodenním běháním můžeme zlepšit své duševní zdraví a zvýšit svou fyzickou kondici. Díky správným zásadám jsme schopni posílit svaly a zvýšit zásoby energie. To znamená více síly při každodenních činnostech v domácnosti. Více energie a větší chuť je vykonávat zlepšuje celkovou spokojenost a duševní zdraví. V dnešní době je to důležitý faktor, protože čím více energie a pohody máte, tím více si užíváte každodenního života.

Kromě toho – posílené svaly znamenají také menší riziko zranění a přetížení.

Vyplatí se běhat?

Při pohledu na výše uvedené výhody lze snadno dojít k závěru, že běhání stojí za to! Navzdory tomu, co si možná myslíte – běh nejenže zvýší naši sílu a energii, ale má také pozitivní vliv na náš zevnějšek, formuje naši postavu, zlepšuje naši chuť do života a celkovou radost ze života. Pozitivní účinky pravidelného tréninku navíc umocní správná strava a vyvážený trénink.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Sport