- Napsala Adéla Svobodova
Krátkozrakost je jedním z nejdiskutovanějších témat 21. století. Odhaduje se, že tímto onemocněním trpí přibližně 30 % obyvatel evropského kontinentu. Navíc je to velmi velký problém, pokud jde o obyvatele asijských zemí, kde touto vadou zraku netrpí pouze 20 % celkové populace. Za zmínku stojí také to, že převažuje nízká a střední krátkozrakost, zatímco vysoká krátkozrakost tvoří velmi malé procento diagnostikovaných případů.
Obsah
Co je krátkozrakost?
Krátkozrakost je porucha zraku, která se nejčastěji projevuje rozmazáním vzdálenějších předmětů. Krátkozraký člověk proto vidí velmi dobře na blízko, ale bez správně korigovaných brýlí není schopen vidět vzdálenější předměty.
Pokud však jde o strukturu oka a jeho funkci, problém spočívá ve struktuře oka. Tato anomálie způsobuje, že se světelné paprsky nesoustředí na sítnici, jako je tomu u správně fungujícího oka, ale před ní. Z tohoto důvodu nejsou receptory schopny zachytit všechny podněty správným způsobem.
Nejčastější příčiny krátkozrakosti
Na vznik a vývoj tohoto onemocnění mají vliv jak environmentální, tak genetické faktory. Někteří lidé jsou podmíněni nemocí, a proto jsou náchylnější k poruchám zraku. Hlavně je to tvar samotné oční bulvy, který je dán geny. Příčinou krátkozrakosti jsou také podmínky prostředí a vystavení světlu. Příliš dlouhé zírání na obrazovku počítače nebo čtení při slabém osvětlení může vést ke změně oční bulvy. Postupem času dochází ke zhoršování zraku a vzniku krátkozrakosti. Důležitým aspektem může být také příliš málo světla v práci i v běžném životě. To způsobuje, že se oko přizpůsobuje podmínkám, což z dlouhodobého hlediska poškozuje oční buňky a brání mu v normálním fungování při jiném osvětlení.
Nejúčinnější metody léčby
Jakmile jsme si zodpověděli otázku, co je krátkozrakost, a víme, jak se projevuje, měli bychom se věnovat její léčbě. Bez ohledu na pokročilost krátkozrakosti je jedinou účinnou metodou léčby nošení brýlí nebo korekčních čoček. V závislosti na závažnosti postižení vybere specialista vhodné čočky, které přesně nasměrují světelné paprsky na sítnici a obnoví normální funkci oka. Pro osoby se zvlášť těžkým postižením bude praktičtější používat čočky, které při denním nošení nezpůsobují nepohodlí a jsou neviditelné.
Mnoho lidí se ptá, zda lze krátkozrakost vyléčit? Odpověď na tuto otázku zní ano! Avšak pouze za určitých podmínek. Pokud je totiž problém se zrakem zjištěn velmi brzy, lze k nápravě zraku použít laserovou metodu. Tento zákrok může poměrně bezpečně snížit nebo dokonce zcela vyléčit krátkozrakost, ale je velmi důležité, aby bylo onemocnění v raném stadiu. Teprve pak má laser možnost korigovat polohu světla a jeho příjem receptory.
Prevence je lepší než léčba
Zrakové postižení je v dnešní společnosti velmi časté. Práce u počítače, nedostatek přirozeného světla nebo nadměrná suchost očí jsou jen některé z důvodů, proč naše oči trpí. Proto je tak důležité o ně pečovat a chodit na pravidelné oční prohlídky. Tímto způsobem si dříve všimneme znepokojivých změn a můžeme je účinně léčit nebo zabránit jejich zhoršování. Je velmi důležité obrátit se na odborníka jak při vyšetření, tak při výběru brýlí, protože to zaručuje naši bezpečnost a účinnou léčbu. Rovněž se nedoporučuje šetřit na lécích nebo používat během léčby náhražky, protože to představuje velké nebezpečí pro zdraví. Jakmile se o svůj zrak postaráme, můžeme si být jisti, že nám bude sloužit dlouhá léta a že s ním budeme spokojeni.
Tento text má pouze informativní charakter. Nezapomeňte, že jakékoli pochybnosti byste měli konzultovat s odborným lékařem.
Adéla Svobodova
Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!
Viz více: Zdraví