Jak se žehlí záclony? Způsoby s napařovačem a žehličkou?

Jak se žehlí záclony? Způsoby s napařovačem a žehličkou?

Titulní otázku si jistě položí každý, kdo má dům nebo byt, rád v něm udržuje čistotu a pořádek a čas od času se potýká s úkolem vyžehlit záclony. Ve většině polských rodin se záclony v oknech obvykle mění každých šest měsíců, takže alespoň dvakrát ročně je třeba dát si tu práci a záclony vyžehlit. Pro Poláky to není oblíbená činnost. Jak se s tím vypořádat, abyste se neunavili a zároveň byl konečný výsledek uspokojivý. Jaká jsou tajemství žehlení s parním čističem a žehličkou? Zjistěte to níže.

Jak se žehlí záclony?

Máme na výběr ze dvou možností: žehlení záclon žehličkou nebo žehlení záclon párou. Tradiční forma žehlení záclon ve vodorovné poloze na prkně nebo desce stolu je pravděpodobně oblíbenější díky přítomnosti žehličky v každé domácnosti. Žehlení záclon napařovací žehličkou vyžaduje zakoupení specializovaného přístroje. Naštěstí začíná být v polských domácnostech běžnějším hostem a stále více lidí používá napařovací žehličku.

Jak žehlit záclony? – příprava

Záclony se od závěsů liší tím, že jsou menší, ačkoli pro mnoho lidí jsou tyto dva pojmy synonyma. Otázkou tedy zůstává, jak postupovat při žehlení záclon párou a jak při žehlení záclon žehličkou. Při žehlení záclon napařovačem budete kromě napařovače potřebovat: prodlužovací kabel a židli a také termo rukavici, která by měla být součástí přístroje. Připojte napařovací žehličku k prodlužovacímu kabelu, zapojte ji do sítě, položte ji na židli nebo stůl před závěs, který jste již pověsili, a počkejte, až se zahřeje. Totéž proveďte s žehličkou tak, že ji připojíte k prodlužovacímu kabelu a elektřině. Položte závěs na žehlicí prkno a počkejte, až žehlička dosáhne správné teploty.

jak žehlit záclony

Jak se žehlí záclona?

Po vyzkoušení žehliček i napařovacích žehliček mnoho lidí zjistilo, že napařovací žehlička je mnohem pohodlnější a přesnější než žehlička. Pára vycházející z rukojeti se sama dostane ke všem částem tkaniny, které vyhladí a osvěží. Není také možné záclonu spálit, jako se to stává při žehlení záclon žehličkou.

Jak se žehlí záclony ve svislé poloze?

Není nic jednoduššího. Záclony začněte žehlit vertikálně zavěšením záclony do okna. Může to být ihned po vyjmutí z pračky nebo po uschnutí. Na jednu stranu závěsu přiložte termo rukavici a druhou stranu ošetřete párou vycházející z rukojeti napařovače. Začněte od okraje a pohybujte rukou a rukojetí podél závěsu, nejlépe shora dolů. Postup opakujte po celé šířce záclony.

Jak se žehlí záclony napařovací žehličkou? – několik tipů

  • Umístěte napařovač co nejblíže k zácloně.
  • Žehlete mírně rychlým pohybem, aby se pára rozprostřela po látce.
  • Pro napařovací žehličku používejte pouze destilovanou vodu. Zabráníte tak usazování vodního kamene na spotřebiči.
  • Přidejte do vody v napařovači několik kapek parfému nebo esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní, aby vaše záclony nejen hezky vypadaly, ale také jemně voněly. Stačí kapka a vzduch se zaručeně rozvoní svěžím efektem.
jak žehlit záclony napařovací žehličkou

Jak se žehlí dlouhé záclony?

To je problematické, protože napařovač má omezenou délku šňůry spojující základnu s rukojetí, takže se doporučuje žehlit záclony žehličkou. Pak máte možnost pohybovat látkou po žehlicím prkně a neunavíte se jako při vertikálním žehlení záclon.

Jak vyžehlit jemné záclony?

Dobrou možností je žehlit záclony za mokra pomocí žehličky. Tím se minimalizuje možnost spálení tkaniny. Choulostivé tkaniny je však vhodné ošetřovat párou, která proniká do vláken. Nedojde tak k mechanickému poškození jako v případě povrchu tvrdé žehličky a jemné tkaniny.

jak žehlit jemné záclony

“Teplota žehlení záclon” je dalším problémem u choulostivých záclon. Neexistuje univerzální teplota, při které je žehlení bezpečné, ale rozhodně se vyplatí držet se nižších hodnot. Pevnost závěsu je nejlepší vyzkoušet na malé a neviditelné ploše látky. Poté upravte teplotu podle tkaniny.

Jak rychle vyžehlit záclony?

V tomtopřípadě je žehlení záclon pomocí napařovače jednoznačným vítězem. Ušetříte čas, protože nemusíte pokládat závěs na desku. Po skončení žehlení je ihned v závěsné poloze a okamžitě lahodí oku. Pára narovná látku mnohem rychleji než žehlička a nemusíte se s rukojetí dostat do každého zákoutí. To za nás dělá voda v páře.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada