Jak číst energetické štítky?

Jak číst energetické štítky?

Aktivity Evropské unie vedly k zavedení energetického štítku na základě nařízení a směrnic. Díky tomu je možné porovnávat stejné spotřebiče, ale v různých kategoriích vybavení. Co přesně je energetický štítek? Jaké jsou nejdůležitější parametry na energetickém štítku a za co odpovídají? Má energetická třída výrobku nějaký vliv na účet? Odpovědi na tyto otázky naleznete v následujícím článku, k jehož přečtení zveme všechny čtenáře, kteří mají zájem

Co je to energetický štítek?

Pokud bychom měli definovat energetické štítky, mohli bychom dojít k závěru, že se jedná o samolepky nebo štítky, které lze nalézt na předmětech v domácnosti. Právě oni nás informují o všech technických parametrech spotřebičů. Na jejich základě můžeme porovnat různé vlastnosti a učinit konečné rozhodnutí o koupi spotřebiče. Štítek energetické účinnosti umožňuje vypočítat, kolik elektřiny spotřebuje konkrétní spotřebič.

energetický štítek

Za zmínku stojí, že energetické štítky jsou ve všech zemích stejné (platí pro země EU). Tento typ označení najdete například na pračkách, myčkách nádobí, chladničkách, klimatizacích, svítidlech, televizorech a sušičkách prádla. Musí obsahovat informace o energetické třídě spotřebiče. Výše uvedený parametr je označen písmeny od A (nejúčinnější spotřebiče) po G (nejméně účinné spotřebiče).

Jak číst energetický štítek?

Zajímá vás, jak číst energetické štítky? Jsme zde, abychom vám poskytli odpověď! Třída energetické účinnosti nás informuje o následujících parametrech: funkční výkon, spotřeba energie, úroveň emisí hluku, spotřeba zdrojů, třída energetické účinnosti. V závislosti na individuálních potřebách pro nás mohou být důležité i další aspekty.

Naenergetických štítcích výrobků je uvedena roční spotřeba elektřiny. Ta se pohybuje od A do G, jak jsme psali v předchozím odstavci. U spotřebičů, jako jsou televizory a rádia, je nejdůležitější spotřeba energie ve vypnutém stavu. Tento parametr nám říká, kolik elektřiny spotřebuje zařízení, které je pouze v pohotovostním režimu (zapojené, nepoužívané). Vyplatí se věnovat pozornost energetickému štítku, protože inzerované údaje o úsporách energie se mohou v praxi ukázat jako liché.

Kromě toho, že přímo přispíváme k ochraně našeho životního prostředí, budeme také schopni co nejlépe vybírat vybavení. Díky tomu lze výrazně snížit účty za elektřinu. U chladniček je důležitá provozní kapacita, která je rovněž uvedena na štítku. Analýzou roční spotřeby elektřiny můžeme vypočítat, kolik za elektřinu zaplatíme. Stačí vycházet z toho, že 1 kW představuje náklady ve výši přibližně 65 centů, a pak příslušné hodnoty vzájemně vynásobit.

Energetická účinnost a účty

Pro mnoho lidí je energetická účinnost důležitá z důvodu ochrany životního prostředí. Tento aspekt je obzvláště důležitý, pokud jde o snížení spotřeby elektrické energie. Naprostá většina zákazníků však tomuto parametru věnuje pozornost kvůli možnosti ušetřit peníze na účtech. Ale je to skutečně pravda?

označování výrobků energetickými štítky

Především bychom si měli uvědomit, že stejný model pračky s třídou B místo třídy C může být rozhodně dražší. Proto bychom měli provést potřebné výpočty, abychom zjistili, za jak dlouho se investice vrátí. Energetický štítek nám to jistě umožní. Často se stává, že úspora je pouze zdánlivá, protože rozdíl v ceně se vyrovná až po několika letech, kdy je třeba koupit novou jednotku.

Sledujte Ženské Rady na Google News! Zůstaňte v obraze! Sledujte

Adéla Svobodova

Jmenuji se Asia a je mi 26 let. Jsem absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze. Ve volném čase běhám, jezdím na kole a cvičím jógu. Při psaní si odpočinu, a tak s pomocí svých přátel ve volném čase vytvářím tyto webové stránky. Pokud máte téma nebo otázku, na kterou hledáte odpověď, napište!

Viz více: Dům a zahrada